Články o Babišovi se na titulní strany MF DNES a Lidových novin nevešly
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
MF DNES a Lidové noviny, které dříve patřily mezi prestižní politické deníky, se dále chovají tak, jako by je řídil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Noviny přitom Babišovi formálně nepatří, jelikož je i s celým holdingem Agrofert v únoru převedl do tzv. svěřenských fondů, aby mohl dál čerpat státní dotace.
Poslanecká sněmovna ve středu přijala politicky bezprecedentní usnesení o tom, aby Babiš do 30. dubna vyvrátil pochybnosti o daňových únicích spojených s kauzou nákupu korunových dluhopisů firmy Agrofert, na což jako první upozornil Týdeník Echo. Letmý i podrobnější pohled na titulní strany zmíněných deníků se však o této zásadní politické zprávě dne vůbec nezmiňují, zprávy se ukrývají jen uvnitř listu.
Deníky se dokonce samy profilují jako politické. „Mladá fronta DNES je největší seriózní deník v České republice. Čtenářům přináší aktuální a kvalitní zpravodajství,“ píše se dokonce na oficiálních stránkách mediální skupiny Mafra.
MF DNES přesto své čtvrteční vydání otevírá rozhovorem s chlapcem, který byl loni vězněn v garáži. Dále se na titulní straně dočtete zprávu o balení potravin a pak už následují jen upoutávky na rozhovor s hokejistou či upoutávka na středoškolský test. O tom, že ve čtvrtek zasedala Poslanecká sněmovna a vyzvala Andreje Babiše k jasnému prokázání toho, kde vzal peníze na nákup korunových dluhopisů Agrofertu, a že pokud tak neučiní, tak by z toho měl podle poslanců vyvodit důsledky premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), není na titulní straně ani zmínka.
Lidové noviny – „nejlepší domácí zpravodajství“
Lidové noviny by podle své vlastní reklamy na webu společnosti Mafra měly mít speciální zájem o politiku a nejlepší domácí zpravodajství. O Babišovi však informují také až uvnitř listu. Zřejmě důležitějšími informacemi, které se na titulní stranu vešly, jsou například nevýhodné půjčky, zpráva o chystaném příjezdu srbského režiséra do Prahy či výstavba nového centra moderního umění v Praze.
Daňové podvody ministra financí
Bod s názvem „daňové podvody ministra financí“ na program schůze prosadil opoziční poslanec a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Hnutí ANO původně opravdu žádalo, aby se počkalo až Andrej Babiš přijede, nestalo se tak a politici bod začali projednávat bez předsedy hnutí ANO. Jeho prohlášení zde přečetl místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Poslanci nakonec nepřijali návrh Miroslava Kalouska, ale alternativní návrh Jaroslava Klaška z KDU-ČSL. Ten nakonec prošel v následujícím znění.
Poslanecká sněmovna:
- Souhlasí s usnesením Rozpočtového výboru číslo 579 ze dne 8. 3. 2017.
- Žádá, aby ministr financí věrohodně vysvětlil své příjmy použité na nákup dluhopisů společnosti Agrofert a.s., a zároveň vyvrátil vážná podezření z daňových úniků, která vznikla vzájemnými obchody mezi společností Agrofert a.s. a Andrejem Babišem jako fyzickou osobou, nejpozději do 30. 4. 2017.
- Žádá předsedu Vlády ČR Bohuslava Sobotku, aby v případě nesplnění bodu II. „usnesení“ vyvodil důsledky vůči ministru financí.
Ministr financí by tak měl ve stanovené lhůtě „věrohodně“ vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Sněmovna také podpořila dřívější usnesení rozpočtového výboru, který se firemními korunovými obligacemi zabýval. Výbor sdělil, že existují doložitelná podezření, že některé společnosti a jejich vlastníci mohli v roce 2012 při vydávání korunových dluhopisů zneužít nebo obcházet daňové zákony. Výbor požádal finanční ředitelství, aby vydalo metodický pokyn k prověření těchto emisí.
Babiš sám diskuzi poslanců považuje za manipulaci a sám říká, že vše již věrohodně vysvětlil, když si nechal zpracovat audity, které vlastně audity nejsou, jelikož jako fyzická osoba nemá účetnictví.
Na kauzu korunových dluhopisů, které si v roce 2013 a 2014 od své firmy Agrofert v hodnotě 1,5 miliardy nakoupil Andrej Babiš, upozornil jako první Týdeník Echo. Pochybnost jsou jak o tom, zda měl na tento nákup dostatek legálních příjmů, tak také o tom, zda tímto nákupem nechtěl jen ošidit stát na daních. Babiš byl jediným kupcem dluhopisů firma Agrofert, ty byly navíc na tu dobu vydány s enormně vysokým úrokem 6 %.