Miliardáře Dědka nasadí STAN v Ústeckém kraji. Sám sehnal 16 lidí na kandidátky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představilo všech 14 lídrů, kteří povedou stranu do podzimních sněmovních voleb. Svůj nejnovější úlovek – miliardáře, podnikatele a svého sponzora Dalibora Dědka, který se netají svým obdivem k Andreji Babišovi (ANO), nasadilo hnutí v Ústeckém kraji. Ten se snažil na kandidátky naverbovat asi 800 lidí, nakonec jich sehnal 16.
V úterý mají strany a hnutí deadline pro podání kandidátních listin do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Hnutí STAN dnes představilo lídry všech 14 krajů. Někteří už byli známí dříve – například lídr Středočeského kraje Vít Rakušan nebo pražská jednička poslanec Jan Farský. Podle očekávání se na první místo ve Zlínském kraji přesunul předseda hnutí Petr Gazdík.
Nebylo ale jasné, kde hodlá hnutí nasadit majitele firmy Jablotron Dalibora Dědka, který se rozhodl hnutí podpořit před relativně krátkou dobou a který se dlouhodobě netají tím, že obdivuje předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Dědek sice pochází z Libereckého kraje, kde také sídlí jeho firma, ve volbách ale povede Ústecký kraj.
Jiří Švec (starosta města Lišov) – Jihočeský kraj
Jana Krutáková (dlouholetá starostka Moravské Nové Vsi) – Jihomoravský kraj
Petr Kulhánek (primátor Karlových Varů) – Karlovarský kraj
Josef Cogan (starosta Nové Paky) – Královéhradecký kraj
Marek Peter (náměstek hejtmana) – Liberecký kraj
Ludmila Bubeníková (starosta obce Velká Polom) – Moravskoslezský kraj
Radim Sršeň (starosta obce Dolní Studénky) – Olomoucký kraj
Michaela Matoušková (starosta obce Řečany nad Labem) – Pardubický kraj
Michaela Opltová (starostka obce Kozolupy) – Plzeňský kraj
Jan Farský (poslanec, volební lídr STAN) – Praha
Vít Rakušan (starosta města Kolín) – Středočeský kraj
Dalibor Dědek (zakladatel firmy Jablotron) – Ústecký kraj
Zdeňka Marková (dlouholetá starostka Nového Města na Moravě) – Vysočina
Petr Gazdík (místopředseda Poslanecké sněmovny) – Zlínský kraj
Dědek nejdříve říkal, že jeho kandidatura není stoprocentní a že chce především pomoci STAN najít nové a slušné lidi pro jejich kandidátky. „Nechci být jediným člověkem, který sem přichází z řad podnikatelů. Začal jsem shánět další lidi, abych nebyl jediný. Zvláště když mi hned začali říkat, že jsem druhý Babiš. Ozvalo se nám zhruba pět set lidí, asi tři stovky jsme aktivně oslovili,“ uvedl na tiskové konferenci Dědek.
Z přibližně osmi set lidí, které projevili o Dědkovu iniciativu zájem, nakonec zůstalo 16. Ti se rozhodli za hnutí STAN kandidovat. Podařilo se mu naverbovat například podnikatele Richarda Honzoviče, který vybudoval firmu na centrální vysávání Husky, designéra a bývalého rektora UMPRUM Jiřího Pelcla, dětského lékaře a onkologa Karla Zitterbarta nebo obhájce práv nájemníků Romana Macháčka.
Hnutí na své kandidátky přijalo i nezávislé osobnosti. Farský zmínil například poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřicha Kužílka, který byl politikem Občanského fóra a později ODA, nebo odborníka na mezinárodní právo Vladimíra Balaše.
Starostové původně chtěli kandidovat do Sněmovny v koalici s KDU-ČSL. Lidovci ale v červenci od plánu ustoupili a navrhli místo toho STAN, aby své zástupce nominoval na kandidátky KDU-ČSL při zachování původní dohody, že lidovci budou mít osm krajských lídrů a Starostové šest. Taková forma spolupráce by znamenala volební práh pro vstup do Sněmovny pět procent, zatímco volební koalice by musela překonat dvojnásobnou hranici. Zástupci STAN ale návrh KDU-ČSL odmítli a rozhodli se pro samostatnou kandidaturu.