Svědectví o Hitlerovi

Pokud malý Adolf něco chtěl, tak to dostal. Unikátní dokument o Hitlerovi

Svědectví o Hitlerovi
Pokud malý Adolf něco chtěl, tak to dostal. Unikátní dokument o Hitlerovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Filmař Hermann Pölking posbíral v archívech mnoho neznámých svědectví o Adolfu Hitlerovi. Jeho několikaleté studování pramenů v archivech vyústilo v natočení dokumentu s názvem „Kdo byl Hitler“. O jedinečném filmu „Kdo byl Hitler“ informoval server rozhlasu Deutsche welle.

„Pokud Hitler v dětství něco chtěl, tak to dostal. I na úkor ostatních,“ popisuje například bratra jeho sestra Paula Wolf. Dokument přináší také svědectví Hitlerova kamaráda z dětství. „Příbuzní jej považovali za někoho, kdo se vyhýbá tvrdé práci,“ řekl August Kubizek. 

„Ani trochu jsem se nemýlil v tom, že nacisté jsou nepřátelé pro mě a pro to, co je mi drahé. Mýlil jsem se ale v tom, jak hrozní nepřátelé to budou,“ nalezl filmař Pölking v archivech i výrok novináře Sebastiana Haffnera. V roce 1938 se Fritz Wiedeman, nacistický pobočník Hitlera dozvěděl, že by chtěl Hitler zabít dlouhodobě nemocné lidi, které lékaři neumí vyléčit. „Než jsem odjel do San Francisca, dozvěděl jsem se, že bude chtít Hitler v případě války zabít všechny nevyléčitelné pacienty. Řekl mi, že to jsou jen zbyteční konzumenti jídla,“ popsal Haffner.

Pölkingovi se podařilo nalézt mnoho fotografií. Jednou z nich je i ta po neúspěšném atentátu v roce 1944. „Viděl jsem tam Hitlera, který se pochybně podíval na můj rozrušený výraz a tiše řekl:“ Linge, někdo se mě pokoušel zabít,“ uvedl později Hitlerův komorník Heinz Linge.

V roce 1944 řekl Hitler Göringovi: „Vím, že je válka ztracená. Nejradši bych se střelil do hlavy. Ale nevzdáme se, nikdy. První část Hitlerova výroku se v příštím roce naplnila, kdy spáchal sebevraždu. Stalo se tak v Berlíně, kdy už bylo definitivně jasné, že jeho armáda druhou světovou válku prohraje. 

Filmař Pölking se po desetiletí podílí na projektech týkajících se historie Německa. V roce 2014 se začal věnovat tématu „Kdo byl Hitler“ a začal pátrat v archivech. Pročetl více než 800 knih, v nichž hledal svědectví a vhodné citace o nacistickém německém vůdci. V roce 2016 pak vydal stejnojmennou knihu, jež obsahuje 17 sbírek citátů. Každá z nich se zabývá částí Hitlerova života.

Hermann Pölking se narodil v roce 1954 v Brémách. Vystudoval publicistiku v západním Berlíně a od roku 1983 se věnuje práci spisovatele a filmaře, zaměřuje se především na dokumenty. 

Adolf Hitler s některými svými zástupci. - Foto: Spolkový archiv

 

, drb