Cestovky navrhují klouzavé letní prázdniny. Učitelům se to nelíbí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prvního července až jednatřicátého srpna – tento zavedený termín letních školních prázdnin by mohl být flexibilnější, přejí si cestovní kanceláře. Navrhují, aby Česko podobně jako Německo nebo Velká Británie přešlo na systém klouzavých prázdnin. Výrazně by se pak prodloužila letní sezóna a kromě hoteliérů by to mohlo pomoci i dopravě na silnicích. Proti jsou však školské odbory i ministerstvo školství, píší páteční Lidové noviny.
Některým žákům by začaly dvouměsíční prázdniny již v červnu, jíní by si zas užívali volna od srpna až do září. Klouzavé prázdniny by se týkaly i učitelů. Letní sezóna by se tak podle Asociace cestovních kanceláří prodloužila na čtyři měsíce, což by výrazně pomohlo všem podnikatelům v cestovním ruchu. Kromě toho by se vyřešily zacpané silnice, které obvykle doprovází začátek července.
S klouzavými prázdninami by však vyvstaly nové problémy. „Převládají argumenty proti, například nutnost změny školského zákona, ovlivnění organizace přijímacího řízení u středních škol, rozkolísání termínů pro přijímací řízení u vysokých škol a podobně,“ řekla mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová Lidovým novinám.
Obtížné by to také měly rodiny, jejichž děti studují v různých krajích, upozorňují školské odbory. „Už dnes mají některé rodiny s více dětmi, které navštěvují různé pražské školy, problém při rozdílných termínech jarních prázdnin. Zásadní důvod ale je, že by vznikaly potíže ve výuce i třeba při přechodu dětí ze základních na střední školy,“ řekla Lidovým novinám místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.
Cestovní kanceláře s návrhem přišly už před lety a návrh na zavedení klouzavých prázdnin zazněl i na půdě Evropského parlamentu, kde však neprošel. Flexibilní termín letních prázdnin mají mimo jiné Německo, Nizozemsko, Velká Británie, Bulharsko, Itálie, Rakousko nebo Španělsko. V Česku však politickou podporu příliš nemá.