20 dezinformačních kampaní z Ruska, obviňuje Finsko Kreml
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Během posledních několika let ruská média provedla kolem dvaceti informačních kampaní proti Finsku, které jsou zaměřené na destabilizaci státu, tvrdí vládní mluvčí Markku Mantila. Obávají se, že taková aktivita způsobí změny názorů občanů na EU a NATO.
Finsko příští rok bude slavit sto let od vyhlášení nezávislosti na Rusku. Vládní mluvčí Markku Mantila prohlásil, že finská vláda má vážné obavy z ruských destabilizujících propagandistických útoků. Podle ně jsou vymyšlené tak, aby mohly zpochybnit oprávněnost finské nezávislosti.
„Agresivní vliv Ruska usiluje o stvoření nedůvěry mezi vládou a občany a snaží se donutit finskou vládu činit pro nás škodlivá rozhodnutí. Navíc to může změnit názor občanů na EU a varovat Finsko před vstupem do NATO,“ řekl Mantila pro agenturu Reuters.
Důvodem znepokojení podle mluvčího je také přesunutí ruských nukleárních raket do Kaliningradu a propagandistická válka před a během anexe ukrajinského Krymu v roce 2014. Estonsko a Finsko na začátku měsíce obvinily Rusko z porušování jejich vzdušného prostoru. Moskva ale jakákoli provinění popřela.
Finsko odhalilo dvacet případů v posledních několika letech, kdy negativní ruské zpravodajství pochází z Kremlu, a dalších třicet případů, které „velmi pravděpodobně“ byly součásti informační operace sponzorované sousedním státem.
Součásti informační kampaně byly podle mluvčího také protesty kolem instalace pamětní desky bývalého finského prezidenta Carla Mannerheima v Petrohradě. Protestující ho obvinili z vražd a nazvali nacistickým kolaborantem. V médiích se rovněž začaly objevovat informace o tom, že bolševická vláda neměla žádné právo přijmout nezávislost Finska.
Markku Mantila uvedl také příklad z ruského zpravodajství, kde psali o „chladnokrevností“ finské vlády, která odebrala rodině děti, údajně kvůli jejich ruskému původu. Podle mluvčího se nejedná o nízkou úroveň ruské žurnalistiky, ale o zaměřené propagandistické útoky z jediného centra.