OVB v tom není sama. Poradci neradí, často jen vnucují smlouvy

OVB v tom není sama. Poradci neradí, často jen vnucují smlouvy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Téměř 180 tisíc poslali lidé na zaplacení právníků mladému dokumentaristovi Jakubu Charvátovi, který natočil krátký film o práci některých finančních poradců ze společnosti OVB. Firma se proti snímku ohradila žalobou, podle ní poškozuje její dobré jméno. Přestože kritika v dokumentu míří hlavně na OVB, odborníci upozorňují, že na obdobném obchodním modelu u nás funguje řada dalších poradenských firem.

„Problematický je samotný obchodní model, na kterém jsou tyto společnosti založeny. Jde o tzv. multilevel (struktura pyramidy, kdy ten navrchu pobírá provize ze smluv, které uzavřou poradci pod ním – pozn. red.). V jiných oborech jeho využití není špatné, ale do finančnictví se nehodí. Hlavní motivací pro profesní postup je nabírání nových lidí pod sebe. Tím pádem se poradenská činnost coby řemeslo odsouvá na druhou kolej,“ řekl deníku Echo24.cz viceprezident Asociace finančních poradců Artur Petržilka.

Nastavený sytém podle Petržilky také vyžaduje, aby finanční poradci uzavírali  smlouvy s co největším objemem provizí. Od nich se totiž odvíjí jednak jejich provize, ale i kariérní pozice. „Je dáno, v jakém objemu musí poradci za jeden kvartál uzavřít smlouvy, aby se na své pozici udrželi nebo naopak postoupili. Systém tedy nutí k tomu, aby se uzavíraly stále nové smlouvy a ideálně za co nejvyšší hodnotu,“ pokračoval.

Nevýhodné smlouvy s vysokými poplatky se uzavírají často na investiční životní pojištění, kde si zájemce sjedná pojištění a také si může spořit. „Klient do něho investuje například tisíc korun měsíčně. Často už ale neví, že prvních 24 plateb pojistného jde standardně na poplatky. Poradce ho na to neupozorní. Klient se pak diví, kam mu vložené peníze zmizely. Když chce smlouvu zrušit a peníze třeba po třech letech vybrat, dostane ještě mnohem méně než vložil,“ uvedl dále Petržilka z Asociace finančních poradců.

Milionové pokuty za nekalé praktiky

Kontroverzní praktiky některých společností monitoruje Česká národní banka (ČNB), která vykonává dohled nad finančním trhem. V posledních letech udělila milionové pokuty právě OVB nebo další firmě založené na multilevelovém principu ZFP Akademii. Někdejší finanční poradce Vít Kalvoda v dokumentu Jakuba Charváta zmínil i jiné společnosti, které fungují na obdobném principu – Broker Consulting, Partners nebo Fincentrum. Firmy nařčení z kontroverzních praktik odmítají.

Ilustrační foto - Foto: Shutterstock

„Fincentrum vždy rostlo na zkušených a schopných lidech, které si často vybíralo z konkurenčních společností. Řádově 80 procent nových poradců ve Fincentru jsou lidé, kteří již mají praxi v oboru, nikoli nováčci. Také věkový průměr poradců Fincentra patří na trhu k nejvyšším – mají tak nejen odborné znalosti, ale také zkušenosti z běžného života,“ sdělil serveru Echo24.cz mediální zástupce společnosti Fincentrum Miroslav Beneš.

Právě zapojení mladých a nezkušených lidí do finančního poradenství je další z věcí, která je odborníky OVB vytýkána. „Firma funguje jako průtokový ohřívač. Nábory pořádají i na středních školách, takže se k nim dostanou opravdu mladí lidé. Rekruti vydrží třeba jen několik měsíců, vytěží rodinu a nejbližší okolí a pak končí. A často odchází s dluhy. Provize z uzavřených smluv jsou zálohové, pokud tedy klient přestane životní pojištění platit, provizi musí poradce vrátit,“ komentoval prezident Asociace finančních poradců Vladimír Švorba.

Snímek OVB je zlo aneb Rada nad zlato režiséra Jakuba Charváta, který vzbudil nečekaný ohlas, pojednává o praktikách některých finanční poradců z OVB. Autor, který ve firmě krátce pracoval, čerpal především z vlastní zkušenosti. Dokument obsahuje výpovědi bývalých zaměstnanců, záběry ze školení firmy i z bujarých večírků. OVB teď požaduje omluvu a finanční náhradu. Na případ upozornily Lidové noviny.

Provozovatel serveru Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher na svém Facebooku uvedl, že o podobných praktikách psal i ve své knize „Konec finančních negramotů v Čechách“, kde o finančních poradcích píše jako o finančních prodejcích, protože neradí, ale pod tlakem prodávají. „Zejména mě baví ti dvacetiletí, bez zkušeností, znalostí a odbornosti. Po několika školeních šíří povrchní moudra, slibují nesmysly a tváří se jako byznysmeni. Nejsou takoví všichni samozřejmě, ale ti bouchači smluv jsou prostě hodně vidět a firmy se od nich nedistancují, čímž je legitimizují,“ napsal Nacher.

OVB: Film neodpovídá realitě trhu

Firma OVB snímek označila za nevyvážený a účelově sestříhaný, podle ní neodpovídá realitě trhu. Na režiséra snímku proto podala žalobu na poškození dobrého jména firmy. „Videodokument není o celkovém pohledu na finanční poradenství, je nevyvážený, už jenom z toho důvodu, že se týká pouze jedné finančně poradenské společnosti, a účelově sestříhaný. Řada záběrů pochází ze soukromých oslav, které se konaly před několika lety,“ uvedl deníku Echo24.cz mediální zástupce OVB Jiří Reichl.

„Samozřejmě podobně jako v každém sektoru, i ve finančním poradenství může dojít k individuálním pochybením, a to i přes sebelepší kontrolní mechanismy. I tyto případy se v minulosti v naší společnosti objevovaly a vždy se jednalo o konkrétní skupiny poradců, nikoliv valnou většinu našich poradců“ doplnil Reichl.

Podle mladého dokumentaristy rezonuje především obchod s důvěrou. Za problematické to označují i odborníci. Současně však připomínají, že jde i o otázku finanční gramotnosti klientů. „Je to skutečně založené na důvěře klientů. Jsou ti, kteří se ptají více a ti kteří se ptají méně. Pokud je mezi poradcem a klientem navázána důvěra, klient se do hloubky neptá, očekává, že poradce coby odborník ho na problematická místa upozorní,“ doplnil Petržilka.

Finančním poradenstvím se u nás podle údajů České národní banky (ČNB) živí tisíce lidí. Oproti daňovým poradcům však český zákon termín finanční poradce nezná, může se tak za něj označit kdokoliv. Pro poradenství je ale ještě potřeba získat licenci u ČNB. Řada lidí podle odborníků dané řemeslo provozuje i bez daného oprávnění.

28. srpna 2016