Hejtman si z olympiády udělal volební kampaň. Za desítky milionů od kraje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za desítky milionů korun vznikly hned čtyři olympijské parky napříč Českem. Ten největší vybudoval za 65 milionů Jihočeský kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem (ČOV) na břehu Lipenské přehrady. Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) se investované peníze kraji vrátí z turismu. Sám se sportovními akcemi v kraji spojil svoji předvolební kampaň. Návštěvníkům se sportovní atrakce na Lipně, v Pardubicích, Plzni a Ostravě otevřou v pátek, v den zahájení olympijských her v brazilském Riu.
„Tento rok jsme chtěli udělat olympijský park jinde, než v Praze na Letné. Ve městě v létě není moc lidí, většina letních sportů je navíc spojená s vodou. Takže jsme potřebovali vodu a partnera, který by byl schopen akci spolufinancovat. Jihočeský kraj plánoval také vlastní projekt spojený s olympiádou, takže to do sebe tak samo zapadlo,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí ČOV Marek Brodský.
Do vybudování Olympijského parku Rio-Lipno 2016 ČOV investoval 35 milionů korun z vlastních zdrojů, příspěvky získal i od Mezinárodního olympijského výboru či od sponzorů typu ČEZ, Škoda Auto nebo Agrofert. Zbytek částky (30 milionů) dodal Jihočeský kraj v čele s hejtmanem Jiřím Zimolou z ČSSD, podle kterého by se vložené peníze kraji mohly vrátit až pětinásobně.
„Před rozhodnutím o spolupráci s ČOV jsme si vloni nechali zpracovat ekonomickou analýzu. Z ní vyplývá, že každá vložená koruna z veřejných prostředků se do lokální ekonomiky vrátí násobně. Vedle toho nelze pominout, že touto propagací sportu a olympismu celá akce významně přispívá k podpoře sportování veřejnosti a zlepšování zdravotního stavu,“ uvedl pro deník ECHO24.cz Jiří Zimola.
Dalších dvacet milionů pak vedení kraje vložilo do akce Jižní Čechy olympijské. Projekt běží už od začátku roku. Spočívá v řadě sportovních akcích, ve kterých si lidé mohou vyzkoušet olympijské disciplíny. Hlavní tváří projektu se stal právě Zimola, který však původně spojení s politikou odmítl. Upozornily na to Hospodářské noviny. Jeho podobizna se objevuje na billboardech napříč jižními Čechy.
Sportem k voličům
„Jako hejtman jsem od počátku viditelně spojen s přípravou Jižní Čechy olympijské 2016. Tento projekt je plně v kompetenci kraje a nemá nic společného s olympijským parkem na Lipně. Využili jsme proto volné reklamní plochy a na nich přeji obyvatelům i návštěvníkům hezké léto. Podobně jako někteří další kandidáti na funkci hejtmana. Na billboardech nezneužívám ani symboliku olympijských kruhů, ani ČOV,“ dodal hejtman.
„Užijte si jihočeské olympijské léto,“ stojí na billboardu s usměvavým Zimolou ve sportovním trikotu. Jde celkem o 16 reklamních ploch, které si za 160 tisíc korun pronajal do konce srpna krajský výbor ČSSD. Objevují se v Táboře, Českých Budějovicích nebo Písku. Podle tajemníka krajského výboru ČSSD Karla Vrkoče reklamními plochami reagovali na volebního rivala z ODS.
„Billboardy jsem objednával já. Ten nápad vznikl tím způsobem, že si billboardy nechal udělat Jan Zahradník z ODS (poslanec a hejtman Jihočeského kraje v letech 2000 až 2008 – pozn. red.). Chtěl tím popřát lidem hezké léto. Rozhodli jsme se proto jako tým, že uděláme něco v bledě modrém,“ řekl serveru Vrkoč.
Nejde však podle tajemníka Vrkoče o žádnou předvolební novinku. „Děláme to každé volby, posledně třeba pan hejtman Zimola byl na billboardu se Zdeňkem Troškou. Letos to spojení se sportovní tematikou je logické vzhledem k akcím, které se v jižních Čechách pořádají. Chtěli jsme ale hlavně, aby byl hejtman vidět, v pozadí s Šumavou a Lipnem,“ dodal.
Není to přitom v krátké době první snaha hejtmana Zimoly o zviditelnění před podzimními krajskými volbami. Do Sněmovny předkládá návrh na zdanění církevních náhrad v hodnotě 59 miliard korun. Proti tomu se ostře ohrazují zejména lidovci, nelíbí se to ani vedení sociální demokracie v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Návrh naopak podpořil ministr financí Andrej Babiš. Podle politologů je to však jen předvolební populistické gesto.
Na Lipně se otevře celkem 28 sportovišť pro olympijské i neolympijské sporty, podle organizátorů by je mělo navštívit denně okolo 10 tisíc lidí. Další aktivity nabídnou okolní obce.
Kromě hlavního olympijského parku na Lipenské přehradě, jsou další parky v Ostravě, Plzni a Pardubicích. Zaplatí se vesměs z veřejných peněz, o financování se dělí kraj a město, někdy s přispěním sponzorů. Park v Pardubicích vyjde na téměř 10 milionů korun, plzeňská akce zas na 7,2 milionu. V Ostravě za projekt zaplatí 20 milionů.