Britská vláda vede tajná jednání s labouristy o brexitu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Někteří členové konzervativní vlády vedou podle britských médií utajované rozhovory s poslanci opoziční Labouristické strany o postupu při jednání o odchodu země z Evropské unie. Výsledek voleb z minulého týdne řada opozičních politiků, ale i někteří vládní interpretují jako porážku takzvaného tvrdého brexitu. Podle médií chtějí příznivci méně radikální odluky od EU donutit premiérku Theresu Mayovou, aby rozhovory vedla na základě široké shody politických stran.
Příznivci takzvaného měkkého brexitu v kabinetu Mayové chtějí podle médií donutit ministerskou předsedkyni k ústupkům především v oblasti migrace, celní unie a jednotného trhu. Podle listu The Telegraph je ve hře mimo jiné vytvoření komise, ve které by zasedali zástupci jednotlivých parlamentních stran a která by stanovila zásady pro jednání o odchodu země z EU.
Před předčasnými volbami Mayová prosazovala takzvaný tvrdý brexit, tedy důsledné odloučení od Evropské unie, které by umožnilo mimo jiné plně kontrolovat imigraci do země. V případě „měkkého brexitu“ by si Británie zachovala přístup na unijní trh.
Podle listu The Telegraph Mayová o „tajných rozhovorech“ svých spolupracovníků s labouristy ví, nijak proti nim ale nezakročila.
Krokem, který by mohl naznačit, jak premiérka Mayová smýšlí o budoucích jednáních o brexitu, je dnešní jmenování Steva Bakera do funkce náměstka ministra pro brexit Davida Davise. Baker byl před loňským červnovým referendem podporovatelem odchodu země z EU. „Mluvit o ‚tvrdém‘ či ‚měkkém‘ brexitu je zavádějící. Potřebujeme dobrý, čistý odchod, který minimalizuje narušení a maximalizuje příležitosti,“ napsal Baker dnes na twitteru. Baker byl podle agentury Reuters jednou z vůdčích osobností konzervativců, které podporovaly co nejtvrdší odluku Británie od EU.
„Pověřila lišku hlídáním kurníku,“ reagoval na Bakerovo jmenování poslanec Liberálních demokratů Alistair Carmichael. „Potřebujeme přístup k brexitu dohodnutý napříč stranami, musíme na první místo postavit národní zájem, nikoli zájem Konzervativní strany,“ dodal.