Nejvýše stojící větrníky v Evropě se točí ve Wallisu

Nejvýše stojící větrníky v Evropě se točí ve Wallisu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V získávání energie z obnovitelných zdrojů drží Švýcarsko nový evropský výškový rekord. Nikde jinde na kontinentu nepracují větrné elektrárny ve větší nadmořské výšce než u průsmyku Nufen v kantonu Wallis – 2500 metrů. Tamní větrný park je označován za milník i maják energetického obratu alpské země. Elektřinu vyrábí od začátku října, uvedla rozhlasová stanice Radio Rottu Oberwallis (rro).

Generátory nového větrného zařízení mají výkon 2,354 megawattu. Předpokládaná produkce parku činí zhruba deset gigawatthodin ročně, což odpovídá spotřebě asi 2850 domácností. Připojení do distribuční sítě obstarává nový transformátor, který poprvé ve Švýcarsku slouží jak vodní, tak větrné elektrárně.

Jeden pilotní větrník byl u průsmyku Nufen postaven už před pěti lety. Letos v létě následovaly další tři, přičemž šlo o náročný technický výkon. Ještě na začátku června bylo nutné odstranit obrovské množství sněhu. Krátce poté se začaly budovat základy trojice turbín, jež se tyčí do výšky 83 metry. Rotory mají průměr 92 metrů.

Transport tří větrných zařízení typu Enercon E62 z Německa do Švýcarska obstarala speciální vozidla. Ta projela i Gotthardským tunelem a pokračovala přes průsmyk do lokality Gries. Zvláště přeprava rotorů na závěrečném, půltřetího kilometru dlouhém úseku po klikaticí se silnici byl slušný logistický výkon.

Náklady na projekt činí dvacet milionů švýcarských franků (zhruba půl miliardy Kč). Walliský větrný park vlastní Gries Wind AG. Akcionáři jsou SwissWinds GmbH (70 %), Energie Wasser Luzern (ewl; 20 %) a regionální stavební firma Gombau AG (10 %).

Transport tří větrných zařízení typu Enercon E62 z Německa do Švýcarska obstarala speciální vozidla. Ta projela i Gotthardským tunelem a pokračovala přes průsmyk do lokality Gries. Zvláště přeprava rotorů na závěrečném, půltřetího kilometru dlouhém úseku po klikaticí se silnici byl slušný logistický výkon.; Roku 2014 se Swiss Winds dohodla se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) na dodatečných opatřeních na ochranu ptáků a netopýrů.

Martin Senn, zakladatel Swiss Winds, jakož i švýcarská vláda vyjádřili potěšení, že projekt větrné elektrárny podpořili i místní obyvatelé.

,

23. října 2016