Prohra Zelených. IPR ve staronových kolejích, Krnáčová to vítá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), který má důležitou funkci v územním rozvoji Prahy, se vrací do staronových kolejí. Po jmenování Ondřeje Boháče šéfem instituce se vrací i architekt Roman Koucký. Jmenován bude v lednu. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) takový výsledek považuje za nejrozumnější řešení. Náměstkyně Petra Kolínská (Trojkoalice/Zelení), do jejíž gesce instituce spadá, nakonec boj o odstranění Kouckého vzdala. Rozhodnutí Boháče respektuji, uvedla pro server Echo24.cz.
„Jmenování Ondřeje Boháče ředitelem je to nejlepší a nejrozumnější řešení, které jsme mohli udělat. Institut plánování a rozvoje velmi dobře zná a má moji plnou důvěru, že současnou situaci dokáže stabilizovat. Věřím, že teď dojde ke jmenování pana Kouckého a Metropolitní plán bude v co možná nejkratší době dokončen a připraven k projednání,“ okomentovala pro server Echo24.cz Krnáčová, která se v poslední době o dění v IPR i územní plánování hodně zajímala.
Instituce, příprava důležitého územního plánu a potažmo územní rozvoj Prahy se totiž za posledních několik měsíců dostal do patové situace. Kolínská se totiž rozhodla i přes kladný výsledek expertní komise, která práci na Metropolitním plánu pochválila, odvolat tehdejšího ředitele IPR Petra Hlaváčka. To mělo za následek odstoupení Kouckého a celého jeho týmu a zastavení práce na plánu.
Koucký byl přitom Kolínské, i jejímu předchůdci Martinu Stropnickému (Trojkoalice/Zelení), dlouhou dobu trnem v oku. Jeho odvolání žádal jak Stropnický, tak později Kolínská. Hlaváček pro takový krok ale neměl žádný důvod. „Rozhodnuti pana ředitele Boháče svěřit dopracování návrhu panu architektu Kouckému respektuji,“ uvedla Kolínská pro server Echo24.cz. Na IPR se navíc s největší pravděpodobností vrátí i odvolaný Hlaváček, Boháč ho chce jako předsedu gremiální rady instituce. Z hlediska personálního složení se tak víceméně nezměnil. Boháč dříve působil jako zástupce ředitele.
„Od nového ředitele IPR očekávám, že při přípravě územního plánu naplní koncepci, kterou předložil při výběrovém řízení. Tedy zajistí lepší komunikaci týmu pana Kouckého s vedením města a státním dohledem, dále bude garantovat dodržení termínu, soulad s legislativou a kvalitně zapracuje doporučení pořizovatele a expertní skupiny,“ dodala Kolínská. Ta jakožto jeden z důvodů nespokojenosti s Kouckým uváděla, že s pořizovatelem plánu (tedy městem) nekomunikuje a že nechce zapracovávat její požadavky.
Co všechno se stalo na IPR od června do prosince?
V červnu tohoto roku se začalo mluvit o tom, že by Hlaváček mohl být odvolaný, protože se nechce „zbavit“ Kouckého, což požadoval nejdříve Stropnický, poté Kolínská. Hlaváček se proto po zveřejnění Metropolitního plánu snažil najít někoho, kdo by obstarával vyjednávání o planu s jednotlivými městskými částmi. Vypsal proto výběrové řízení na šéfa Metropolitního plánu, Koucký měl přitom v týmu působit dále, jen by ho oficiálně nevedl a nemusel by také komunikovat s jednotlivými radnicemi.
Další působení Hlaváčka a potažmo i Kouckého na IPR bylo nakonec spojeno s úspěchem či neúspěchem Metropolitního plánu, který byl v té době zveřejněn a který měla přes léto posoudit recenzní skupina, kterou dala Kolínská dohromady. Jak později uvedl Koucký v rozhovoru pro Echo24.cz, léto strávil doma na tzv. překážkách v práci a nesměl svoji práci obhajovat. Kolínská přitom dlouhodobě přípravy plánu kritizovala a tvrdila, že plán není v souladu se zákonem a že má velké množství nedostatků. Potvrdit to měli právě nezávislí experti a Kolínská by tak získala konkrétní důkazy pro Kouckého odvolání.
Recenzní skupina ale měla na věc jiný názor než náměstkyně, v polovině září práci Kouckého a jeho týmu ocenila, rozhodně jej neshledala v rozporu se současnou legislativou a doporučila na něm pokračovat. I přesto ale o několik dní později nechala Kolínská ředitele IPR Hlaváčka odvolat. Zdůvodnila to zpožděním Metropolitního plánu, ale také tím, že „Hlaváček spojil svoje působení na institutu s kariérou Kouckého“. Pro Echo24.cz Kolínská uvedla, že jí vadilo, že Koucký na webu zveřejnil svoji reakci na posudek expertní skupiny.
Odvolání Hlaváčka spustilo lavinu odchodů z IPR. V reakci na to dal výpověď Koucký, s ním se rozhodla odejít většina jeho týmu. Na podporu Hlaváčka se poté začali ozývat odborníci. Na Hlaváčkovu stranu se postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti odvolání. Podporu mu vyjádřil také Akademický senát Fakulty architektury ČVUT. Nesouhlas s odvoláním vyjádřil architekt a předseda Gremiální rady IPR Martin Rajniš. Důležitý Metropolitní plán zůstal bez autorů a práce na něm se zastavily.
Kolínská se snažila najít někoho, kdo by plán dokončil. Opakovaně říkala, že přeci jeho příprava nemůže stát na několika lidech. O pomoc žádala například v Plzni (kde na přípravě územního plánu spolupracovat právě i Koucký), dostala ale odmítavou odpověď. Chtěla šéfem Metropolitního plánu udělat bývalého primátora a architekta Jana Kasla, tam ale jen stěží našla shodu v koalici. Opoziční TOP 09 a ODS dokonce navrhovali odvolání Kolínské, která podle nich se Metropolitním plánem selhala. To s ohledem na křehkou koalici nemělo šanci.