Prozrazený agent Psík míří do vojenské diplomacie v USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vojenský zpravodajec Martin Psík, který byl jedním z pěti unesených Čechů v Libanonu, má prakticky zničenou kariéru operativce. Kvůli tomu, že byla prozrazena jeho identita, je už v terénu pro tajné služby nepoužitelný. Ministerstvo obrany, které identitu Psíka na svém webu vyzradilo, pro něj nyní hledá nové uplatnění. Působit by měl ve vojenské diplomacii v USA, píše server Neovlivni.cz.
Psík původně neměl do Libanonu vůbec odletět. Vojenské zpravodajství však na poslední chvíli změnilo plány a Psík kvůli tomu cestoval pod svým pravým jménem. V okamžiku, kdy Psíka spolu s dalšími čtyřmi Čechy v Libanonu unesli, zveřejnily tamní úřady jejich jména. Médiím se pak podařilo vypátrat, že Psík pracuje na vojenském zpravodajstvím. Jeho jméno, služební zařazení i fotografie totiž visela na webu ministerstva obrany.
Vojenské zpravodajství tedy po utichnutí aféry kolem únosu Čechů začalo hledat pro svého špiona nové působiště a podle informací serveru Neovlivni.cz jím má být vojenská diplomacie. „Psík se má stát zástupcem vojenského přidělence ve Spojených státech,” uvedl serveru zdroj obeznámený s plány armády. Zpravodajci i zástupci ministerstva obrany však tuto informaci odmítli komentovat.
Unesení Češi byli propuštěni letos 1. února po 199 dnech. Server Neovlivni.cz přišel s informací, že za jejich propuštěním stál obchod v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda. Výměnu podle serveru, který citoval zdroje z bezpečnostních složek, v lednu schválilo vedení Bezpečnostní rady státu a dohodu údajně prosadil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Pro propuštěné Čechy odletěl z Prahy vládní airbus. Ten, když se 4. února vrátil do Česka, Městský soud v Praze rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda a druhého Libanonce Murabího z vazby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán nepovolil jejich vydání do USA a ministr obrany Martin Stropnický poté veřejně připustil, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby ČR nevydala Fajáda do USA. To opozice kritizovala jako únik utajovaných informací.
Rozhodnutí nevydat Libanonce ostře kritizovalo americké velvyslanectvív Praze. Američané je viní ze zamýšlené spolupráce s teroristy. Tvrdí, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.