Klaus s Jaklem bizarně kádrují spisovatele Topola. Kvůli Československu i venkovu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Překvapivým způsobem zareagoval na spisovatele Jáchyma Topola bývalý prezident Václav Klaus, který ho označil ho za povýšeného, arogantního a lidmi pohrdajícího člověka. Klaus se tak vyjádřil k velmi otevřenému rozhovoru Topola s deníkem Právo, který se věnoval jeho nové knize Citlivý člověk. Exprezidenta mimo jiné pobouřilo, že v něm Topol nezvykle otevřeně dává najevo své názory nejen na český venkov a komunistické Československo.
„Míra povýšené arogance, ne-li pohrdání lidmi dosahuje u něho a u lidí jeho životního okruhu – troufneme si říci pražské kavárny – mimořádné úrovně. Je v tom trochu poněkud opožděného a už vůbec ne originálního (a autentického) hraní si na lidovost – ‚pořád umím s lidmi z okraje mluvit! V zapadlých krčmách mimo Prahu zažívám velké štěstí, protože tam nikdo neví, že jsem spisovatel‘. Je v tom také nemalá namyšlenost a ‚nárokovost‘ na povinnost společnosti starat se o spisovatele,“ napsali v reakci na rozhovor Klaus společně s Ladislavem Jaklem a Jiřím Weiglem na webových stránkách Institutu Václava Klause.
Kritice neuniklo také Topolovo přiznání, že přestal pít. „Pan Topol přiznává, že přestal pít: ‚Rozehnívalo mi to duši… soustředil jsem se na zjasnění.‘ Čeho? Svého díla? Svého pohledu na svět?“ napsali. Nelíbilo se jim ani to, jak se Topol vyjadřoval o českém venkovu, o kterém je také jeho nová kniha. K tvrzení, že je český venkov „prolitý“, si podle nich měl Topol udělat empirické zkoumání.
Topol pak podle trojice „urazil celé generace občanů“ svým výrokem, podle kterého bylo „komunistické Československo ubohou zakomplexovanou zemí buranů obtočenou ostnatým drátem“. Že se Topol styděl za příslušnost k Československu, pak považují za jeho projev zakomplexovanosti.
Závěrem ale vedení Institutu Václava Klause vyjadřuje naději, že se občané České republiky nedají. „Naštěstí je dnešní česká společnost sebevědomá a věří si. Nenechá se elitářskou smetánkou znechutit. A to je dobře, i když se to panu Topolovi mladšímu nelíbí,“ dodávají.