Praha rozdělí část přebytku. Městské části ji za to kritizují
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Praha rozdělí tři miliardy korun z loňského přebytku hospodaření na investiční akce a běžné výdaje ve školství, sociální oblasti či zdravotnictví. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé. Způsob rozdělení peněz kritizuje opozice pro nekoncepčnost a městské části, kterým magistrát dotaci nepřiznal.
O přidělení peněz rozhodovala podle náměstkyně primátorky Evy Kislingerové (ANO) pracovní skupina na základě projektů, které dodaly radnice městských částí. Kritériem byla potřebnost, připravenost a kvalita záměru.
Magistrát za způsob rozdělení kritizuje Praha 2, která z peněz nedostala nic. Podobně je na tom Praha 16, 17 a řada menších městských částí. Pražská zastupitelka a zároveň místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) v rozpravě uvedla, že magistrát peníze posílá jen vyvoleným radnicím se spřáteleným vedením, a navíc řada městských částí o této možnosti ani nevěděla.
Kislingerová to popřela, Praha 2 podle ní nedodala projekty. „Jsem přesvědčena, že se nám přebytek podařilo rozdělit systémově, správně, v maximální míře a dovolte mi říci i spravedlivě,“ prohlásila. Podle Udženiji není pravda, že by neměli projekty, dodali podle ní dva záměry investic do škol.
Zastupitelé za Piráty opakovaně vznesli dotaz, jestli magistrát vyzval městské části k předložení projektů, jaké bylo složení pracovní skupiny, která peníze přidělovala a podle jakého klíče. Podle Kislingerové městské části osloveny nebyly, protože projekty posílají průběžně. „Záměry hodnotili zástupci koaliční rady,“ doplnila.
Předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek označil postup vedení magistrátu za porcování medvěda. „Úplně krásně se ukazuje, jak to s dotacemi funguje. Není to o připravenosti, ale čistě o tom, kdo sedí na magistrátu a kdo na městských částech,“ uvedl. Návrh je podle něj netransparentní a nekoncepční. Za nekoncepční označila celý plán již dříve také TOP 09. Další pirátský zastupitel Adam Zábranský upozornil na nepoměr částek pro jednotlivé radnice, kdy například Praha 5 dostane dohromady 260 milionů korun.
Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odmítla, že by dotace plynuly radnicím, kde vládnou spřátelení politici. „Nemůžete nás obviňovat z politické korupce jenom proto, že jsme dali přednost jiným městským částem,“ uvedla.
Nejvyšší částka z rozdělených tří miliard je určena pro školství a sport, a to 868,39 milionu korun. Většina peněz, asi 90 procent, půjde na investiční projekty, zbylých deset procent na běžné výdaje.
Hospodaření Prahy skončilo loni přebytkem 12,3 miliardy, z prostředků určených na investice město vyčerpalo 58 procent. Výsledek podle magistrátu ovlivnily vyšší příjmy a nižší výdaje. Příjmy města byly 74,2 miliardy, což bylo 107,9 procenta plánovaného rozpočtu. Výdaje činily 61,9 miliardy, tedy 84,4 procenta plánovaného rozpočtu.