Venezuelské volby

Na hraně občanské války? Maduro si chce volbami posílit pozici

Venezuelské volby
Na hraně občanské války? Maduro si chce volbami posílit pozici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ve Venezuele se konají volby do nového Ústavodárného shromáždění, které mohou posílit vratkou pozici neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura. Opozice ovládající parlament volby bojkotuje, neboť ve shromáždění vidí další krok směrem k autoritativně řízenému státu. Snahou změnit ústavu ve svůj prospěch Maduro vyvolal kritiku od domácí opozice i tvrdé reakce dalších amerických zemí včetně USA. Napětí se v zemi každým dnem stupňuje.

Shromáždění bude tvořit 545 členů, z nichž většinu budou vybírat voliči v jednotlivých venezuelských regionech. Opozice vyčítá vládě, že stanovila volební systém, který zvýhodňuje oblasti tradičně podporující levici. Téměř dvě stovky delegátů shromáždění pak budou vybrány z různých sociálních skupin včetně dělníků či farmářů, z nichž značná část má rovněž blízko k levici.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro - Foto: Shutterstock

Maduro sice nespecifikoval, o jakých změnách ústavy má shromáždění rozhodnout, jeho spojenci však naznačili, že by mohlo převzít moc parlamentu a vyřadit ze hry opoziční předáky. Případné změny ústavy však mohou vnést rozkol do řad socialistů, z nichž část považuje za nedotknutelnou ústavu přijatou před téměř dvěma desetiletími za vlády ikonického levicového vůdce Huga Cháveze.

Venezuela prožívá nejtěžší politickou a ekonomickou krizi za dlouhá léta a při protivládních protestech tam od dubna zemřelo již 113 lidí a více než 2000 osob bylo zraněno. V pátek a sobotu se však situace dočasně uklidnila kvůli tomu, že vláda protesty zakázala pod hrozbou až desetiletého trestu vězení. Opozice však slibuje, že po skončení voleb opět masově vyjde do ulic.

Maduro od pátku v ulicích metropole rozmisťuje vojáky a policisty, aby odstranili barikády a chránili nedělní hlasování. Vznik Ústavodárného shromáždění má podle režimu ukončit mocenský boj v opozicí kontrolovaném Národním shromáždění, jemuž Maduro dává za vinu neustále se zhoršující venezuelskou politickou, ekonomickou a sociální krizi.

Západní média už několik týdnů varují, že se Venezuela nachází na nebezpečné křižovatce, která může skončit občanskou válkou.

Echo24, ČTK

30. července 2017