Stačilo pár minut a dinosauři by vládli dodnes
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Představte si, že jste v Mexiku před 66 miliony let. Je krásný den, ale již několik nocí jste pozorovali jasný bod na noční obloze, který se stále zvětšoval. Vzhlédnete k nebi a poslední co uvidíte bude obrovská ohnivá koule, která se řítí k povrchu Země. Alespoň takto mohl vypadat začátek konce dinosaurů. Stačilo však, aby asteroid narazil o několik minut dříve nebo později a Jurský park by nebyl filmem, ale každodenní realitou. Alespoň podle článku deníku The Independent.
Je všeobecně přijímanou teorií, že dinosaury vyhubil dopad asteroidu, který dopadl se silou ekvivalentní 10 miliardám hirošimských bomb, rychlostí téměř 65000 kilometrů za hodinu a další následky této katastrofy. Podle dokumentu televize BBC 2 Den, kdy zemřeli dinosauři však stačilo, aby asteroid dopadl na jiné místo a dinosauři by přežili.
Co dinosaury zabilo, bylo prý geologické podloží, které se nachází na poloostrově Yucatán. Podloží se tam skládá z vápence a sedimentů, které jsou bohaté na oxid uhličitý, síru a sádrovec. Po nárazu se v oblasti dopadu tyto horniny vypařily do atmosféry, kde začaly blokovat pronikání slunečních paprsků na povrch planety. Další rány, které dopadly na druhohorní živočichy, byly žár z dopadu asteroidu, který spálil vše v okruhu téměř 1000 km, vlna tsunami a dopadající úlomky z kráteru, které byly nárazem vyvrženy do vesmíru a brzy začaly padat zpět. Jejich dopad vyvolal požáry a rozpálil ovzduší.
Definitivní ranou pro dinosaury bylo zastínění Slunce sirnými výpary, což způsobilo pokles teplot až o 50 stupňů. Přesto se z těchto ran dokázal život vzpamatovat. Podle vědců se život v okolí dopadu vrátil zpět během 30000 let. Novými vládci planety se měli stát savci.
Pokud by však asteroid dopadl do oblasti s jiným geologickým podložím, tak by dinosauři mohli přežít až do současnosti.