Protikuřácké tažení z diplomové práce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Popelník a v něm zbytek cigarety. Vedle půllitr s pivem a všude kouř. Typický obrázek české hospody možná brzy vybledne. Kouření z restaurací, barů i diskoték plánuje vymýtit „protikuřácký“ zákon. Formálně s ním přišel poslanec hnutí ANO Radek Vondráček. Týdeník ECHO ale zjistil, že návrh je ve skutečnosti vyvrcholením snah mladého právníka, který vede tažení proti nikotinu.
„Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, jsem právník, jehož koníčkem je tabáková legislativa. Píši vám však hlavně jako člověk a otec v brzké době již druhého dítěte.“ Tomáš Kindl sepsal v polovině srpna apel, který směřuje na členy Poslanecké sněmovny. Absolvent pražských práv je pro kuřáckou tematiku vyloženě zapálený. Před třemi lety na toto téma napsal i diplomovou práci.
„O právu na ochranu před tabákovým kouřem se otevřeně mluví jako o součásti základního lidského práva na život a ochranu zdraví,“ uvádí v textu diplomky, aby dodal: „Současná česká úprava je však neúčinná z důvodu vágních definic, nelegitimních výjimek a zcela nedostatečné kontroly.“ Pro lepší legislativní kontrolu tabáku a kouření proto už tehdy navrhl „zrušit výjimky ze zákazů kouření ve stavebně oddělených prostorách“.
Teď má naději, že námět ze studií dovede do praxe. Pomohla mu k tomu loňská razantní obměna sněmovny. Díky ní zasedl mezi poslanci i Radek Vondráček, jeden z představitelů hnutí miliardáře a nynějšího vicepremiéra Andreje Babiše. Vondráček popsal Týdeníku ECHO, jak ho napadlo předložit návrh, který se v nejrůznějších podobách objevil už mnohokrát, ale nikdy zcela neuspěl. Zcela zakázat kouření všude tam, kde se podává jídlo a pití. V restauracích, hospodách, barech, kavárnách i na diskotékách.
„Poprvé jsem se s tím potkal před volbami v rozhlasové diskusi. Obrátili se na mě a já řekl, že jsem jednoznačně pro. Pak byla ještě anketa nějakých novin, zase jsem řekl ano,“ prohlásil poslanec ANO. Kromě toho mu prý i lidé v blízkém okolí říkali, že by politici měli takový zákaz konečně prosadit. „Na závěr jsem začal spolupracovat s doktorem Tomášem Kindlem, který je právník, problematikou se zabývá a připravil text návrhu. A tak jsem do toho šel,“ prozradil Vondráček.
Čistý vzduch versus svobodné podnikání
Kindl v dopise politikům nikde nepřiznává, že budou rozhodovat o jeho práci. Přesto dává najevo, že by zákon měli podpořit. „Čistý vzduch je otázka zvyku. V minulosti byly normální zakouřené nemocnice, školy i autobusy. Lidé (nekuřáci i kuřáci) si rádi zvykli na čistý vzduch. Dodnes jsou normální zakouřené restaurace. Nepochybuji o tom, že stejně jako v zahraničí si lidé rádi zvyknou na čistý vzduch i zde,“ vypočítává a vzpírá se kritice, která argumentuje svobodou podnikání.
Po právu svobodně provozovat svůj byznys volají restauratéři. „V České republice je 60 procent restaurací, které jsou zcela nekuřácké nebo mají oddělený prostor pro kuřáky. Nekuřáci určitě nemají nouzi najít si tu svoji,“ míní prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. „Nevím, o čem vedeme diskusi. Jestli o tom, že chceme zlikvidovat ty poslední hospůdky, které ještě fungují na venkově, což se tímto určitě stane,“ dodává.
Stárkově asociaci na návrhu vadí plošný zákaz, který kouření vymýtí nejen z restaurací, ale také z pivnic a kaváren, kam lidé za jídlem běžně nechodí. „Výsledkem bude maximálně to, že ubude dalších hospod v České republice,“ varuje. Připouští ale, že uvedení změny do praxe nebude složité a pro řadu podniků nemusí mít ani výrazný dopad na tržby. „Pokud v zákoně vyjde zákaz kouření, tak dáte pryč popelníky a v restauraci se přestane kouřit,“ glosuje.
Podle Stárka má stát pečlivěji kontrolovat, zda jsou v restauracích dostatečně a stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Další legislativní změny podle něj ale nejsou potřeba. Vyvrací i argument, že bez kouře je celá Evropa, za níž Česko pokulhává. „Že se tak dělo v několika státech Evropy, je sice pravda. Ale zdaleka to není ve všech a zdaleka to nebylo bez problémů,“ tvrdí s poukazem na soudní spory v Německu. Vedly prý k tomu, že dnes platí jiný režim v každé spolkové zemi, protože se tam provozovatelé restaurací soudili se státem o své investice.
Čeští restauratéři zatím soudní obranu nezvažují. Mají ale pocit, že politici hrají protikuřáckou kartu jen proto, aby se zviditelnili. „I politici by si měli uvědomit, že také do hospod chodí nemalé množství lidí. A je to také součást jejich volebního potenciálu. Tito voliči a provozovatelé restaurací jim vystaví účet,“ připojil Stárek.
„Zaprdění“ Češi a pochod, který rozkouří Prahu
Kuřáci mají už teď jisté zastání v Senátu. Skalním odpůrcem plošného zákazu je šéf senátorů ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera. „Tito fatalisté zakážou kouřit tam, kde se podává jídlo. A pak zakážou to jídlo, protože se jim bude zdát, že není tím zdravým a správným jídlem,“ vysvětluje svůj postoj náruživý kuřák Kubera a dodává: „Takové lidi je potřeba držet zkrátka, protože mají pocit, že je někdo nadal zvláštní schopností rozhodovat o tom, co je a není správně u lidí jiných.“
Ani podle Kubery neobstojí argumentace jinými evropskými státy. „Je to jenom ta česká zaprděnost,“ vzkazuje jadrně. „Kdybychom nebyli zaprdění, řekneme milé Evropě, jestli si nemyslí, že je rozumné, aby existovaly kuřácké provozovny a nekuřácké provozovny. Aby kuřáci vodních dýmek mohli kouřit dýmky ve svých provozovnách, protože tam opravdu nikomu nevadí. A že elektronická cigareta vypouští jenom vodní páru,“ tvrdí.
S recesí pak Kubera vypočítává aktuální plány na obranu kuřáků. Jedním z nich má být výzva pro ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). „Chceme kvóty, počet kuřáků v parlamentu musí odpovídat počtu kuřáků ve společnosti. To nejde, aby tam za chvíli byli samí nekuřáci. A chceme kuřárny a všechno to co ostatní menšiny,“ uvádí. A na jaro prý chystá i velký pochod kuřáků českou metropolí: „Pracovně se to jmenuje Rozkouříme Prahu.“
Slabší odpor vůči zákonu zaznívá z Hradu, který pro něj bude po Senátu další instancí. „Nevidím důvod, proč bych jako kuřák měl vetovat návrh protikuřáckého zákona. Tady záleží na svobodné vůli sněmovny,“ řekl prezident Miloš Zeman už na konci července. Vytyčil si ale jednu podmínku: „Pokud nebude narušena ochrana soukromí, to znamená mého bytu, případně mé kanceláře, nebudu mít právo a nebudu ani cítit morální povinnost, abych antikuřácký zákon vetoval.“
Zeman je sám silným kuřákem, kvůli zdravotním problémům musel ale svůj příděl omezit. Byl to přitom on, kdo loni v říjnu školil o zdravotním dopadu cigaret. Na návštěvě kutnohorského závodu společnosti Philip Morris poradil lidem, aby s kouřením počkali do 27 let – jako on. V tomto věku se prý organismus plně vyvine a tabák pro něj přestane být nebezpečný. „Dovolte mi, abych vašim dětem doporučil obdobný postup. Aby počkaly do 27 let a potom kouřily zcela bez rizika,“ zmínil.
Poslanec chce dostat zákaz co nejrychleji do praxe
Zemanův bonmot ale nic nemění na faktech. „Užívání tabáku se řadí k nejvýznamnějším rizikovým faktorům majícím za následek závažná onemocnění a předčasná úmrtí, kterým je možno účinně předcházet prevencí. Stále se zvyšující počty kuřáků a dalších uživatelů tabáku vyústily v situaci, kterou je možné považovat za celosvětovou epidemii,“ píší v úvodu aktuální studie Státního zdravotnického ústavu autoři Ladislav Csémy, Hana Sovinová a Petr Sadílek.
Podle dat nasbíraných v závěru loňského roku je kuřáků v české populaci téměř 30 procent. Většina z nich kouří denně, častěji jde přitom o muže. A muži i ženy kouří shodně nejčastěji 10 až 14 cigaret každý den. Mezi kuřáky je jenom 3,5 procenta těch, kteří užívají elektronickou cigaretu. Naopak takové mentolky si zapálí čtyři kuřáci z deseti.
Autoři protikuřáckého zákona jsou přesvědčeni, že zákaz cigaret v restauracích pomůže statistické údaje snížit. „Kouření v zařízeních společného stravování má podstatný vliv na to, že s kouřením začínají a získávají závislost stále mladší děti,“ tvrdí s odkazem na výzkumnou zprávu agentury Ipsos a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy z ledna 2013. Připomínají také předchozí zjištění obou institucí, podle kterého si úplný zákaz kouření v restauracích přeje téměř 80 procent občanů.
Poslanec Vondráček proto věří, že s návrhem zákona u kolegů uspěje. „Kouření je taková nepolitická věc. Ukáže se na ní, jestli je sněmovna kuřácká, nebo nekuřácká. Doufám, že tato sněmovna by mohla mít pro návrh sympatie,“ řekl Týdeníku ECHO. Nejradši by byl, kdyby zákonodárci schválili změnu už v prvním čtení, aby vstoupila co nejrychleji do praxe. Teď se prý obává jediného: aby se poslanci nerozhodli počkat na komplexnější úpravu, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví.
A zatímco se prý představitel ANO nesetkal s tlakem tabákového průmyslu, právník Kindl před ním varuje. „Nebude to střet koalice s opozicí, pravice s levicí ani nekuřáků s kuřáky. Bude to střet celé veřejnosti s tabákovou lobby,“ uzavírá svůj apel na politiky. Největší výrobce cigaret v Česku stojí na straně majitelů restaurací, byť žádné kroky v tomto směru oficiálně nepodniká.
„Regulace kouření na veřejných místech, kam musejí lidé chodit, jako jsou úřady, pracoviště, veřejná doprava, stejně jako v zařízeních určených pro děti a mládež a rovněž v blízkosti takových míst, je opodstatněná,“ uvedl pro Týdeník ECHO Martin Hlaváček, ředitel vnějších vztahů a člen představenstva Philip Morris ČR. Zároveň ale dodal: „V případě restaurací, barů a podobných míst by mělo být ponecháno na majiteli daného zařízení, jakým způsobem režim svého podniku upraví.“