Premiér vs. ministr financí

Babiš se musí omluvit. Nesmí se schovávat za výmluvy, tlačí dál Sobotka

Premiér vs. ministr financí
Babiš se musí omluvit. Nesmí se schovávat za výmluvy, tlačí dál Sobotka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Bohuslav Sobotka dál trvá na tom, aby se Andrej Babiš omluvil za svá slova o koncentračním táboře v Letech. Ministr financí by se podle Sobotky neměl schovávat za výmluvy na původního autora výroku a naopak by měl vystoupit v Poslanecké sněmovně a distancovat se od zmiňovaných výroků. Předseda vlády to prohlásil v diskuzním pořadu Partie.

Výroky Andreje Babiše o tom, že tábor v Letech na Písecku sloužil ve skutečnosti pouze jako pracovní, nikoli koncentrační tábor, představují podle Sobotky zpochybnění památky holokaustu a všech obětí nacistického režimu. Předsedu vlády neuklidnil ani fakt, že sám Babiš označil tato slova za vytržená z kontextu. 

Premiér Bohuslav Sobotka - FOTO: www.cssd.cz

„Mně to připadá spíš trošku jako výmluva. Není možné, aby bez rozmyslu opakoval něco, co někde slyšel,“ reagoval na Babišovu poznámku o tom, že pouze reprodukoval sdělení, které předtím zaslechl od nejmenovaného podnikatele. „Podle mého názoru, on se dopustil hrubého zkreslení naší historie,“ prohlásil Sobotka o Babišovi. 

Premiér však odmítá, že Babišovy výroky by mohly způsobit jakékoli problémy vládnoucí koalici. Nastalou situaci považuje Sobotka pouze za problém ministra financí, který se s ním musí sám vypořádat. 

„Já myslím, že kdybychom to řešili jako problém vlády, tak bychom odvedli pozornost od toho co se skutečně stalo,“ prohlásil Sobotka. Za celý skandál má podle Sobotky plnou odpovědnost Babiš, který zcela nečekaně začal po dvou letech fungování vlády prokazovat zájem o sociálně vyloučené lokality. Sobotka opět připomněl, že ministři za ČSSD Michaela Marksová a Jiří Dienstbier se těmto problémům věnují dlouhodobě a ne pouze těsně před volbami.  

Celá situace však podle Sobotky může skončit jednoduše tím, že Babiš vystoupí na půdě Poslanecké sněmovny, kde před zákonodárci přednese za svá slova omluvu. Nutné tak prý nebude ani zařazení speciálního bodu na jednání sněmovny, tak jak ho navrhl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. 

„Takové zařazení bodu nebude nezbytně nutné, pokud Andrej Babiš vystoupí v poslanecké sněmovně a distancuje se od toho co zaznělo,“ tuto variantu však hodlá Sobotka ještě prodiskutovat nejen v rámci poslaneckého klubu ČSSD, ale také s koaličními partnery. 

Kontroverzní výrok o táboře v Letech pronesl Babiš při návštěvě severočeského Varnsdorfu. „Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ zpochybnil ve Vansdorfu v debatě s občany na Šluknovsku. Pod palbou a výzvou k rezignaci se ocitl nejen ze strany opozice, i koaliční ČSSD včetně premiéra Sobotky ho vyzývá, aby se seznámil s historií a na místo bývalého koncentračního tábora se jel podívat.

Předvolební ambice

Sobotka se vrátil také k návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. Odlišný pohled na migraci podle něj „v určitém ohledu zatěžuje“ vzájemné česko-německé vztahy. „Právě to, že jsme se byli schopni v Praze sejít, že kancléřka Merkelová přijela, ukazuje, že to není fatální pro česko-německé vztahy,“ řekl.

Premiér se zmínil i o blížících se senátních a krajských volbách. Řekl, že za úspěch bude považovat, pokud ČSSD zůstane nejsilnější stranou na úrovni regionů i na úrovni Senátu. „Moje ambice je mít většinu hejtmanů. Rádi bychom měli, řekněme, sedm hejtmanů po krajských volbách,“ poznamenal. Zopakoval, že se chce příští rok na sjezdu ČSSD ucházet o znovuzvolení do funkce předsedy strany.

Sobotka zároveň řekl, že ČSSD podpoří striktní verzi zákona o střetu zájmů. Odmítl, že by byl zákon namířen proti místopředsedovi vlády a podnikateli, předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Chce, aby ze zákona nevypadl vládní návrh, aby politici při začátku volebního období předkládali prohlášení o majetku. „Aby bylo zřejmé, s jakým majetkem do veřejné funkce přišli a s jakým majetkem následně z veřejné funkce odchází,“ řekl Sobotka. Je připraven podpořit také návrh sociálnědemokratického poslance Jana Chvojky, který by ministrům zakázal vlastnit média. „Myslím, že je to rozumné. Média by v demokratické zemi měla plnit kontrolní roli. Ale jak mohou média plnit kontrolní roli v situaci, kdy je politik přímo vlastní?“ poznamenal premiér.