Rathovo dědictví: Kraj se pře o demolici budov po sovětských vojácích

Rathovo dědictví: Kraj se pře o demolici budov po sovětských vojácích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Demolicí budov po sovětské armádě ve vojenském prostoru v Milovicích se zabývá policie. Trestními oznámeními vyvrcholil několikaměsíční spor Středočeského kraje s firmou Mladá RP. Ta získala smlouvu o pronájmu pozemků pod podmínkou demolice stovek zchátralých objektů ještě za éry Davida Ratha.

Podle kraje ale firma nedodržela smluvní lhůtu, kontroverzní kontrakt proto vypověděl. Mladá RP teď kraj v čele s hejtmanem Milošem Peterou (ČSSD) obviňuje z korupce. Ten to označil za pomluvu.

Okolo 350 opuštěných a zchátralých domů po sovětských vojácích měla na Božím Daru ve středočeských Milovicích podle hejtmanství zbourat Mladá RP do konce roku 2015. S demolicí firma, za kterou mimo jiné stojí šéf Jindřichohradeckých místních drah Boris Čajánek či bohatá německá rodina Rühleových (v jejich domě v centru Prahy měl Rath poslaneckou kancelář), začala zkraje roku 2014. Objekty ale zbourala jen částečně – některé dosud stojí.

Kraj si navíc stěžuje, že firma nevybagrovala základy a neodklidila suť. Podle Mladé RP na to však měli ještě tři roky. „Naprostá většina budov je zbouraná, až na pár, tzv. kyjeváků. Ty jsou dnes neobydlené, poněvadž nevyhovují našim standardům. Zbourala se i nová kotelna, která nikdy nebyla uvedena do provozu. Jsou tam teď jenom rozvaliny, suť nechali ležet ladem,“ řekl deníku Echo24.cz milovický historik Aleš Kubeš.

Odklizení suti přitom podle Středočeského kraje může činit až 60 procent nákladů na demolici. „Bylo zdemolováno celkem 336 objektů vyjma 10, které se ještě hospodářsky využívají při realizace projektu a v souladu se smlouvou. Po demolici se musí na místě samém vytřídit jednotlivé suroviny, část suti se recykluje a zároveň používá k vyrovnání pozemků. Trosky z odstraněných staveb nelze pouze odvést na skládku,“ uvedl mediální zástupce firmy Martin Grmela.

„Dodavatelská“ firma, která bourání budov fakticky prováděla, navíc na Mladou RP podala loni návrh na insolvenci. Žádala o proplacení více než 70 milionů korun za demoliční práce. Soud návrh však pro nedostatek důkazů zamítl. Sama Mladá RP to tehdy označila za aktivitu východoevropské mafie.

Dědictví Davida Ratha

Po demolici budov chtěla původně Mladá RP na pozemcích v někdejším vojenském prostoru vybudovat solární elektrárnu, plán posléze změnila na projekt průmyslové zóny. Dlouholetý pronájem areálu (na 40 let za 25 milionů) získala firma v roce 2010, kdy vyhrála veřejnou zakázku. Už tehdy to ale vzbuzovalo pochybnosti. Firma napojená na tehdejšího hejtmana Davida Ratha (dnes nepravomocně odsouzeného za korupci) vznikla jen několik měsíců před vypsáním tendru.

Středočeští radní navíc ze soutěže kvůli nedostatkům vyloučili konkurenci – ze čtyř přihlášených tak zůstala jen Mladá RP. Kraj smlouvu, pod kterou je podepsaný tehdejší náměstek hejtmana a exministr školství Marcel Chládek (ČSSD), navíc rozšířil i o demoliční práce na pronajatých pozemcích. Na to ale měla být vypsána samostatná zakázka. Antimonopolní úřad za to kraj pokutoval milionem korun.

Zakázka tak patří mezi největší a také nejvíce diskutované smlouvy, které Středočeský kraj pod vedením Ratha uzavřel. Kraj ji vypověděl zkraje srpna. Soud mezitím vyhověl žádosti Mladé RP na předběžné opatření, aby kraj nemohl náklad s nemovitostmi na pozemcích. Firma také podala žalobu na zneplatnění výpovědi, nyní připojila i trestní oznámení.

Spolumajitel Mladé RP Oldřich Fiala obvinil hejtmana Miloše Peteru, jeho náměstka Karla Horčičku (oba ČSSD) a zástupce ředitele krajského úřadu Aleše Růžičku z korupce. Firmě byl prý loni předložen dodatek ke smlouvě, ze kterého vyplývalo, aby Mladá RP odevzdávala 10 procent svých příjmů bez fakturace. Vedení kraje se proti tomu ohradilo, podalo trestní oznámení pro pomluvu, křivé obvinění, vyhrožování a podvod.

„Všechny věci, které byly řečeny, se nezakládají na pravdě,“ komentoval to hejtman Petera. Dodatek smlouvy se podle Ružičky týkal situace, jak by se firma dělila s krajem, kdyby přivedl investora. Strany se prý ale nedohodly. Podle kraje firma od počátku nechtěla plnit své závazky, ale jen čerpat peníze z podnájmů a prodeje druhotných potravin.

Na milovickém Božím Daru totiž bydlí podnájemníci, z nichž firma podle kraje profituje. Mladá RP to ale odmítá. „Všechny byty po vojácích byly v katastrofálním stavu a všechny jsou zdemolovány. Příjmy tedy nejsou žádné,“ komentoval Grmela. Podle historika Kubeše se ale může jednat o novější budovy. „Lidé na Božím Daru bydlí v budovách, které postavil po revoluci na zakázku Rusů Průmstav Mladá Boleslav. Jde o klidné bydlení, jezdí tam linkový autobus z Milovic,“ doplnil.

Dopustil se hejtman korupce?

Korupci Mladá RP spatřuje i v jednání spojeném s objednáním právních posudků, hejtman Petera je podle Mladé RP navíc ve střetu zájmů jako předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk. Hejtman ale namítl, že je v představenstvu za obci a s krajem to podle něj nemá nic společného.

Kraj naopak viní firmu z toho, že získala neoprávněně téměř 200 milionů korun za práce, jež nebyly provedeny. Mladá RP to odmítá. Na stejnou částku vyčíslila své náklady a chce je po kraji vymáhat soudně. Podle Růžičky spolumajitel Fiala požadoval uhrazení od 98 do 186 milionů. Hejtmanství to chtělo doložit, což se podle Růžičky nestalo. Tvrdí také, že firma nezaplatila za demolice svým dodavatelům.Spor se nelíbí středočeské opozici. Podle předsedy středočeské organizace STAN Věslava Michalika by se věc neměla řešit podáváním trestních oznámení, ale obchodním jednáním u stolu. Lídr ODS Martin Kupka míní, že Petera by měl podat přesvědčivé vysvětlení, nebo na svoji funkci rezignovat.

16. září 2016