Tunisan zadržený v souvislosti s útoky v Berlíně byl propuštěn
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá policie propustila muže, který měl údajně vazby na Anise Amriho, který minulý týden zaútočil kamionem na vánočním trhu v Berlíně. Výslechy nepotvrdily, že je Amriho kontaktem. Úřady podle Deutsche Welle oznámily, že stále pátrají po atentátníkových komplicích.
Čtyřicetiletého muže policie ve čtvrtek propustila s tím, že nemohl být Amriho pomocníkem. Policie ho ve středu v Berlíně zadržela kvůli tomu, že jeho telefonní číslo se našlo v Amriho mobilu, který policie našla na místě činu. Úřady také prohledaly jeho byt a obchodní prostory ve čtvrti Tempelhof na jihu města. Podle časopisu Focus Amri deset minut před berlínským atentátem rozeslal několik zpráv a fotografií islamistům v Berlíně a Porúří. Zadržený Tunisan byl údajně jedním z adresátů.
Čtyřiadvacetiletý Tunisan Anis Amri minulý týden najel nákladním vozem do davu na berlínském vánočním trhu a zabil 12 lidí, včetně jedné Češky, a zranil desítky dalších. K útoku se přihlásil Islámský stát. Amriho po několika dnech náhodou zadržela a zastřelila italská policie v Miláně. Balističtí experti nyní oznámili, že zbraň, kterou Amri na útěku vystřelil na italskou policii, měla stejný kalibr jako pistole, které použil při útoku v německé metropoli. Nejnovější zprávy také ukazují, že kamion zastavil automatický brzdný systém, čímž se zřejmě zabránilo většímu krveprolití.
Po dalších možných Amriho komplicích pátrá policie i v dalších evropských zemích, zejména v Itálii, kde Amri pobýval a kam utekl po masakru v Berlíně. Italský premiér Paolo Gentiloni ve čtvrtek prohlásil na tiskové konferenci, že Amri neměl v Itálii významnou síť kontaktů a případných pomocníků.
Ve čtvrtek také vyšlo najevo, že německé úřady vyšetřovaly Amriho už v dubnu kvůli podvodu. Tunisan totiž loni v listopadu zažádal pod dvěma různými jmény o podporu pro žadatele o azyl ve městě Emmerich i Oberhausen. Letos v listopadu ale úřad vyšetřování zastavil, protože nevěděl, kde se Amri nachází.
V Římě a jeho okolí prohledala italská policie tři domy, v nichž Tunisan zřejmě loni pobýval, když se dostal z káznice na Sicílii. Amri do Itálie připlul v roce 2011 spolu s dalšími desítkami tisíc mladých Tunisanů, kteří svou vlast opustili během protivládních nepokojů. V italském vězení pak za žhářství a vyhrožování Amri strávil tři a půl roku. Itálie se jej pak snažila deportovat do Tuniska, které jej ale odmítlo přijmout. Amri se pak vydal do Německa jako „běženec“.