Hitler – gentleman se našel. Vyšel v Rudém právu a nenapsal jej Peroutka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Článek nazvaný Hitler – gentleman vyšel, ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, píše Právo.
Prezident Zeman loni na fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci. „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ řekl. Článek se od té doby hledá a prezidentská kancelář se kvůli Zemanově výroku soudí s vnučkou Peroutky Terezií Kaslovou. Podle rozhodnutí soudu se měl Hrad za výroky omluvit, hradní kancelář ale chystá dovolání k Nejvyššímu soudu.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl, že by článek Hitler – gentleman z roku 1937 byl tím článkem, na který prezident Miloš Zeman odkazoval. „Nález je zajímavou indicií pro mé další pátrání. Právě politiku agrárníků za druhé republiky a v počátcích protektorátu Ferdinand Peroutka podporoval,“ sdělil Ovčáček. Na dotaz, zda si tedy nemyslí, že by mohlo jít o článek, na který Zeman odkazoval, dodal: „Přesně tak.“ Následně pak na twitteru uvedl, že čeští novináři nerozumí historii.
Nemohu za to, že čeští novináři nerozumí historii a myslí si, že na základě tohoto článku dosáhli nějakého zásadního a závěrečného sdělení.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 1. října 2016
Deník Právo v sobotu informoval o článku, který velmi připomíná text zmiňovaný Zemanem. Vyšel ale o rok později, než hlava státu uváděla, a v tehdejším komunistickém Rudém právu, nikoliv v časopise Přítomnost. Navíc autorem nebyl Peroutka a článek Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.