Hitler – gentleman se našel. Vyšel v Rudém právu a nenapsal jej Peroutka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Článek nazvaný Hitler – gentleman vyšel, ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, píše Právo.
Prezident Zeman loni na fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci. „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ řekl. Článek se od té doby hledá a prezidentská kancelář se kvůli Zemanově výroku soudí s vnučkou Peroutky Terezií Kaslovou. Podle rozhodnutí soudu se měl Hrad za výroky omluvit, hradní kancelář ale chystá dovolání k Nejvyššímu soudu.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl, že by článek Hitler – gentleman z roku 1937 byl tím článkem, na který prezident Miloš Zeman odkazoval. „Nález je zajímavou indicií pro mé další pátrání. Právě politiku agrárníků za druhé republiky a v počátcích protektorátu Ferdinand Peroutka podporoval,“ sdělil Ovčáček. Na dotaz, zda si tedy nemyslí, že by mohlo jít o článek, na který Zeman odkazoval, dodal: „Přesně tak.“ Následně pak na twitteru uvedl, že čeští novináři nerozumí historii.
Nemohu za to, že čeští novináři nerozumí historii a myslí si, že na základě tohoto článku dosáhli nějakého zásadního a závěrečného sdělení.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 1. října 2016
Deník Právo v sobotu informoval o článku, který velmi připomíná text zmiňovaný Zemanem. Vyšel ale o rok později, než hlava státu uváděla, a v tehdejším komunistickém Rudém právu, nikoliv v časopise Přítomnost. Navíc autorem nebyl Peroutka a článek Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko.