Drsný slovník Svatého otce: Fake news? Je to jako koprofilie

Drsný slovník Svatého otce: Fake news? Je to jako koprofilie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

K fenoménu tzv. fake news, neboli falešných zpráv se vyjádřil i Vatikán. Papež František přitom nevolil zrovna mírná slova – žurnalisté podle něj nemají při práci podléhat koprofilii, což je sexuální úchylka vyznačující se zálibou v lidských exkrementech. Papež varoval před dezinformacemi a pomluvami, které označil za hřích. Informaci přinesl britský The Guardian.

Papež František zaútočil na ta média, která se zaměřují na skandály a propagují fake news s cílem zdiskreditovat celebrity a politiky. Šířit dezinformace je „pravděpodobně to nejhorší, co mohou média udělat,“ řekl papež belgickému týdeníku Tertio. Podle něj totiž dezinformace mohou ovlivnit veřejné mínění jedním směrem, přičemž dochází k vynechání některých faktů.

Ve svých slovech zašel papež neobvykle daleko. Ti, kteří čtou či sledují fake news, riskují podle něj to, že se stanou koprofágy, tedy lidmi, kteří se zálibou pojídají exkrementy, rádi k nim čichají či sledují samotnou defekaci. To samé platí podle papeže i pro žurnalisty, kteří se k psaní takových zpráv uchylují.

„Myslím si, že média musí být pravdivá, transparentní, a nepodléhat – bez urážky – koprofilii tím, že budou publikovat skandály a nechutné věci. A to i přesto, že jsou pravdivé,“ pokračoval papež. Varoval také před nebezpečím politického zneužití médií. Politici ani média nemají tisk používat k boji proti politickým oponentům. Pomluvu označil za hřích a nikdo podle něj nemá právo něco takového činit.

Ostrý slovník nepoužil poprvé. Podle The Guardian termín „koprofilie“ použil již dřív v rozhovoru s italskými médii. Opět to bylo v souvislosti s novináři, kteří se podle něj zaměřují spíše na negativní aspekty zpráv, a ne na ty pozitivní.

O fenoménu fake news se v posledních měsících mluvilo hlavně v souvislosti s americkými prezidentskými volbami. Tyto falešné zprávy pak podle zahraničních médií spíše podporovaly Donalda Trumpa a poškozovaly jeho soupeřku Hillary Clintonovou. Jedna z největších konspirací se nazývá Pizzagate a obviňuje jednu americkou pizzerii ze zneužívání dětí, což má údajně organizovat Clintonová. Mladý Američan falešné zprávě věřil natolik, že se rozhodl minulý týden vejít do pizzerie se zbraní, kterou namířil na zaměstnance. Policie muže zatkla a nikomu se nic nestalo. Proti fake news zakročí již sociální sítě jako Facebook, které se budou snažit takové zprávy identifikovat.

8. prosince 2016