Sněmovna Babiše nejspíš znovu vydávat nebude, jde o totožný čin, shodli se poslanci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanecká sněmovna pravděpodobně nebude muset znovu vydávat premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. Jelikož prakticky nedošlo k zastavení trestního stíhání, není k tomu nejspíš důvod. Shodli se na tom členové ústavně právního výboru Pavel Blažek (ODS), Helena Válková (ANO), Dominik Feri (TOP 09) a Jan Hrnčíř (SPD) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
O opětovné vydání premiéra Andreje Babiše k stíhání v kauze Čapí hnízdo by sněmovnu mohl požádat státní zástupce, případně Babišovi advokáti. Otázka znovunabytí imunity vyvstala poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Podle něj bylo nezákonné a předčasné.
Stíhání premiéra a Mayerové v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a vyšetřování se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci, který by mohl znovu žádat o vydání Babiše Poslaneckou sněmovnou. „Pomalu se začínám přiklánět k většinové interpretaci, takže si myslím, že by ta žádost byla nadbytečná,“ řekla bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková s tím, že jde o totožný skutek, k němuž už vydán byl.
Podle Pavla Zemana si musí otázku, zda znovu žádat sněmovnu o Babišovo vydání, zodpovědět příslušný státní zástupce Jaroslav Šaroch. Členka mandátového a imunitního výboru a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková uvedla, že výbor by v případě Šarochovy žádosti musel prozkoumat odůvodnění a vycházet i z dosavadního průběhu řízení. „Je to totožný skutek, ale nechávám si otevřená dvířka,“ uvedla Válková.
Na tom se shodli i poslanci Dominik Feri a Jan Hrnčíř, podle nichž by byla taková žádost nadbytečná. „Jedná se o stejný skutek a není třeba ho znovu vydávat,“ řekl Dominik Feri. Stejně vidí situaci i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek, podle nějž trestní stíhání rozhodnutím Pavla Zemana vlastně zastaveno nebylo.
Blažek zmínil i možnost, že by o znovuvydání premiéra požádali jeho advokáti, nepředpokládá to ale stejně jako Válková. Exministryně odkázala na skutečnost, že Babiš odmítl případnou abolici od prezidenta Miloše Zemana. Nebylo by pak podle ní logické, aby kauzu zastavovali jeho advokáti. „Rozhodl se (Babiš) deklarovat, jsem nevinný,“ řekla.
Předseda mandátového a imunitního výboru Sněmovny Stanislav Grospič (KSČM) po Zemanově rozhodnutí konstatoval, že výbor v tomto volebním období již jednou rozhodl a následně i Poslanecká sněmovna.
Otázka je ohledně doby, do kdy se dozorující státní zástupce s připomínkami vypořádá. „Bude otázkou, jestli dostojí tomu, že je vázán právním názorem nejvyššího státního zástupce. Pakliže se bude chtít odchýlit, bude to muset náležitě odůvodnit, mohlo by to v tom případě trvat déle,“ řekl poslanec Dominik Feri.
Městské státní zastupitelství v Praze kritizoval za délku řízení bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek. „Tři a půl roku vyšetřovat věc, která je selským rozumem v zásadě jednoduchá, to znamená, celá kauza je o tom, že byly nějaké dotace pro malé a střední podniky a zjistit se mají dvě věci: Byla ta dotace skutečně pro malý a střední podnik? A jestliže není, lze někomu dokázat, že to dělal úmyslně? Co na tom dělají 3,5 roku mi prostě není jasné,“ řekl.
O pokračování stíhání informoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve středu. Kauza bude pokračovat pro premiéra a členku společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou. Zastavení stíhání členů Babišovy rodiny je naopak definitivní. Usnesení, kterým Městské státní zastupitelství v Praze v září pravomocně zastavilo stíhání Babiše a Mayerové, označil nejvyšší státní zástupce za nezákonné a předčasné. Našel v něm skutkové i právní chyby. Důkazní situace podle něj nyní neodůvodňuje ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby.
Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Babiš dlouhodobě obvinění odmítá. Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka sdělil, že věří tomu, že se nakonec prokáže, že se vše odehrálo podle zákona.