Vzniká centrála pro boj s extremisty a hackery. Povede ji Brejcha z protidrogové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rozdělením Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vznikne k prvnímu lednu 2023 nový policejní útvar specializující se na nejnebezpečnější teroristické i extremistické skupiny a hackery. Národní centrálu pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou (NCTEKK) má od ledna řídit současný náměstek ředitele protidrogové centrály Břetislav Brejcha.
Reforma uvnitř kriminální policie dává od ledna po šesti letech vzniknout novému útvaru, který bude na celorepublikové úrovni vyšetřovat nejzávažnější útoky na informační systémy a kritickou infrastrukturu. Například útoky na velké nemocnice, nebo typicky útoky podobné tomu květnovému, kdy hackeři napadli informační systém Ředitelství silnic a dálnic. Druhá část útvaru bude bojovat s teroristickými a extremistickými skupinami. Tuto činnost měli dosud rozdělenou policisté v rámci dvou z pěti sekcí NCOZ.
Původní centrála jméno měnit nebude, přijde ale o více než stovku ze zhruba tisícovky zaměstnanců, kteří přejdou se svou problematikou na nový útvar. Po rozdělení jí zůstane v gesci organizovaný zločin, závažná hospodářská a finanční kriminalita a korupce, tedy tři z pěti dosavadních sekcí. Další štěpení ale už podle policejního prezidenta Martina Vondráška nenastane. Některé současné kauzy přejdou i s policisty na NCTEKK. Útvar bude vyšetřovat i třeba válečné zločiny na Ukrajině. Kauza útoku na muniční sklad ve Vrběticích naopak zůstane vyšetřovatelům na NCOZ.
Nová centrála už má vybraného ředitele a jednoho ze dvou náměstků. Povede ji Břetislav Brejcha, který dříve působil jako náměstek ředitele Národní protidrogové centrály, kde se také specializoval na potírání dovozu pervitinu, kokainu a heroinu z jihovýchodní Asie či Blízkého východu. Náměstkem pro kybernetickou kriminalitu byl vybrán dosavadní ředitel sekce kyberkriminality na NCOZ Said Urban. Náměstek pro terorismus zatím vybrán nebyl, výběrové řízení bude nejspíš vyhlášeno až na jaře, řekl na jednání sněmovního bezpečnostního výboru náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Tomáš Kubík. Dodal, že ze 152 pozic pro policisty je jich už na NCTEKK zaplněno 127.
Ředitel NCOZ: Chtěl jsem se vyhnout slabinám předchozích reorganizací
Pro deník Echo24 okomentoval reorganizaci uvnitř kriminální policie ředitel NCOZ, plukovník Jiří Mazánek. „Vydělujeme ty dvě sekce s nezbytným zázemím z útvaru tak, aby byly plnohodnotně funkční od 1. ledna. Tabulkově bude útvar mít kolem 150 míst. Přesunou se tam kolegové, kteří pracují na sekci kybernetické kriminality a sekci terorismu a extremismu. V řádech jednotlivců pak řešíme přestupy mezi novým a stávajícím útvarem,“ říká Mazánek.
Mazánek reformu podle svých slov respektuje. Chtěl se ale vyhnout „slabinám“, které jako policista za posledních téměř 25 let u policie při podobných reorganizacích zažil. Jmenoval například vznik a zrušení Finanční policie (FIPO) nebo Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti (SPOK).
„Chtěl jsem se vyhnout tomu, aby někdo řekl: Půjdeš na nový útvar a ne jinam. A když tam nechceš být, jdi do civilu. Lidi, kteří jsou dnes na NCOZ, vnímám jako profesionály a mělo by se tak k nim přistupovat, včetně možnosti volby další kariéry u policie.“
„Otázku rozdělení NCOZ jsme s panem policejním prezidentem dlouho diskutovali. Policejní prezident potom přijal rozhodnutí, za kterým stojím. Myslí si, že prostor pro nový útvar, který bude dělat kybernetickou kriminalitu, terorismus a extremismus tady je a já za tím rozhodnutím stojím. Jeho názor podporuji a doufám, že se bude kolegům dařit,“ dodal Mazánek.
Ještě před pár lety se uvažovalo o daleko zásadnější změně. Uvnitř policie se hovořilo o vzniku takzvaného Národního kriminálního úřadu, který by zastřešoval jednotlivé útvary, včetně NCOZ. Reformu často prosazoval například bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý. Reforma měla být realizována mezi lety 2019 a 2020. Nikdy k ní však nedošlo.