Unipetrolu kles čistý zisk meziročně o 89 procent
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesly čistý zisk i tržby. Čistý zisk se snížil o 89 procent 322 milionů korun, tržby poklesly o devět procent na 27,2 miliardy korun, oznámila ve čtvrtek firma. Výsledky podle ní negativně ovlivnila rostoucí cena ropy, nižší marže rafinérské i petrochemické části a zahájení odstávky v kralupské rafinérii. Na meziroční srovnání mělo také vliv zaúčtování jedné miliardy korun v prvním čtvrtletí roku 2017, která byla kompenzací od pojistitelů, dodal Unipetrol.
V maloobchodním segmentu vykázala společnost v prvním čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO 368 milionů Kč, o 39 procent víc než před rokem. „Důvodem je zvýšený prodej pohonných hmot díky rozšiřující se síti čerpacích stanic Benzina a zvyšování výtoče na čerpacích stanicích převzatých od společnosti OMV,“ uvedla firma. Postupné převzetí stanic OMV Unipetrol dokončil v letošním prvním čtvrtletí. Benzina má v ČR nyní 404 stanic a je lídrem trhu.
Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy. Od roku 2005 je společnost součástí polské skupiny PKN Orlen. Ta letos oznámila, že uspěla se svou nabídkou na odkup menšinových podílů v tuzemské firmě. Podíl PKN v Unipetrolu stoupl na více než 94 procent z dřívějších zhruba 63 procent. Akcie Unipetrolu tak mohou být staženy z obchodování na pražské burze.
„Potom, co Unipetrol ovládla PKN Orlen, očekáváme vytěsnění minorit a stažení z burzy. Cena by se měla řídit výší skončené dobrovolné nabídky, tedy 380 korunami za akcii,“ uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.
Unipetrol ve čtvrtek dále uvedl, že očekává, že letos dokončí stavbu nové polyetylenové jednotky (PE3) v Chemparku Záluží u Litvínova a na začátku jara příštího roku ji uvede do plného provozu. Investičními náklady 8,5 miliardy korun jde o rekordní petrochemickou investici v Česku. „Rozpočet je zatím dodržován, nedochází k žádným významným změnám,“ řekl finanční ředitel společnosti Mirosław Kastelik.
Předseda představenstva Unipetrolu Krzysztof Zdziarski se vyjádřil také k březnové tragédii v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou. Při výbuchu tankovací nádrže tam 22. března zahynulo šest lidí, čímž šlo o jednu z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let.
Zdziarski uvedl, že oběti při výbuchu nebyly uvnitř nádrže, ale na její střeše. „Při výbuchu došlo k masivnímu navýšení objemu plynů v nádrži, to vymrštilo poklop nádrže, a tím pádem i ty lidi, co stáli nahoře,“ dodal. Rumunské ministerstvo den po výbuchu uvedlo, že pět obětí výbuchu byli rumunští občané. Vybuchlá nádrž byla už několik let mimo provoz. Zdziarski uvedl, že firma ji plánovala začít opětovně používat.