Soud dokopal stát ke zrušení absurdit. V posilovně se lidé mohou sprchovat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kromě zrušení řady nařízení o uzavření provozů a služeb se Nejvyšší správní soud svým zásahem postaral i o zrušení absurdních zákazů. Babišova vláda sice už dříve vydávala omezení, nad kterými leckdo kroutil hlavou. Čerstvě tak padá nařízení, podle kterého se nesměli návštěvníci posiloven sprchovat a ani nesměli přijít do šatny. To mělo za následek, že celkem třetina lidí odmítala chodit do těchto sportovišť. Podobné nařízení mělo platit i pro návštěvy bazénů, které se mají otevřít po víkendu.
Vláda Andreje Babiše (ANO) v čase omezování a zákazů služeb a provozů vydávala zmatená nařízení. Často byla hodnocena jako absurdní či nelogická. Příkladem je nařízení z poloviny května, kdy v posilovnách bylo dovoleno cvičit pouze s nasazeným respirátorem a s limitem jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních a ve skupině směli být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí na sportovišti. Nařízení padlo během jediného dne, protože nezohledňovalo velikost sportoviště a navíc se lidé ozvali proti nesmyslu, že mají cvičit s nasazeným respirátorem.
Omezení, které trvalo dále, byla nemožnost se vysprchovat. Někteří návštěvníci totiž chodí do posiloven před prací a nemožnost se vysprchovat je odrazovala. Podle ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic se ale jedná o riziko, což potvrdila prezidentka České komory fitness Jana Havrdová. „Ministerstvo zdravotnictví vnímá jakékoliv „mokré provozy“ jako vysoce rizikové. Toto zejména dopadá na bazény a sauny, které mají i bez epidemie vysoce nastavené standardy hygieny a dezinfekce,“ řekla pro Echo24 Havradová v době, kdy zákaz ještě platil.
Přitom tehdy se nařízení o omezení návštěvníků dalo vyřešit tím, že kdyby byla kapacita provozu 30 nebo 50 procent, tak by se přenosu nákazy dalo předejít. Navíc všichni návštěvníci musí prokázat svou bezinfekčnost nebo se do posiloven nedostanou. „Zákaz používání všech „mokrých“ provozů považujeme za iracionální a diskriminační pro všechny provozovatele,“ dodala Havradová.
Sprchování pak umožnil Nejvyšší správní soud, který vládě shodil část nařízení. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) proto urychlil rozvolnění, do kterého mimo jiné patří i umožnění využívat sprchy. Pro Echo24 to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. „Podle mimořádného opatření schváleného v pátek vládou bude možné používat kompletního hygienického zařízení např. sportoviště; tedy i sprch. V návaznosti na dnes schválené mimořádné opatření budou ke dni 31. 5. 2021 otevřeny vnitřní i venkovní umělá koupaliště,“ řekla pro Echo24 Schillerová.
Přitom tyto zákazy možné návštěvníky odrazovaly. Dokládá to průzkum České komory fitness, podle kterého se 74 procent klientů do provozoven nevrátilo. Celkem 41 procent oslovených provozovatelů je problematické prokazování bezinfekčnosti a 31 procent provozoven limituje právě dřívější zákaz používání sprch a šaten.
Mnohá fitness centra se podle průzkumu navíc setkávají s nedostatkem personálu. Sestavit provozní tým má velký problém 15 procent provozů, část týmu se nevrátila do 42 procent center, zbývajícím fitness se podařilo otevřít v původní sestavě.