VZTAHY S RUSKEM

Zlepšete vztahy s Ruskem, žádají svou vládu němečtí průmyslníci. Navrhují i konec vízové povinnosti

VZTAHY S RUSKEM
Zlepšete vztahy s Ruskem, žádají svou vládu němečtí průmyslníci. Navrhují i konec vízové povinnosti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Němečtí průmyslníci svou vládu žádají, aby zlepšila vztahy s Ruskem. Přáli by si obnovení každoročních setkání EU-Rusko na nejvyšší úrovni a znovuzavedení německo-ruských vládních konzultací, které jsou pozastaveny od roku 2014, kdy Moskva anektovala Krym a rozmístila své vojenské jednotky na východě Ukrajiny. Z dokumentu, jenž firmy měsíce konzultovaly i s ministerstvy v Berlíně, cituje na svém webu týdeník Der Spiegel.

Text sepsaný hospodářskou lobbistickou skupinou Ostausschuss volá po nové „Ostpolitice“ a odkazuje na podobný požadavek německého ministra zahraničí Heiko Maase, jehož k němu inspirovalo „nebezpečné mlčení mezi Washingtonem a Moskvou“.

Představitelé německého hospodářství by si přáli užší spolupráci s Ruskem v 15 oblastech, mezi nimiž figuruje digitalizace, podpora středních podniků nebo energetická politika. „Cílem této spolupráce je překonat rozšířený způsob myšlení, kdy výhoda jednoho představuje újmu druhého a naopak, a vybudovat novou důvěru,“ píše se v dokumentu.

Kapitáni německého průmyslu chtějí také vznik „společného hospodářského prostoru“ mezi Evropskou unií a Eurasijskou hospodářskou unií, kterou politiky a hospodářsky ovládá Rusko.

Nástrojem intenzivnější výměny mezi německou a ruskou společností by podle průmyslníků mohlo být například odstranění vízové povinnosti – když už ne pro všechny, tedy alespoň pro mladé Rusy pod 25 let.

Kritika ruské zahraniční politiky v dokumentu zaznívá jen zastřeně, anexe Krymu nebo údajné pokusy Moskvy ovlivnit volby ve Spojených státech zmíněny nejsou. V samém závěru se pouze uvádí, že prostor pro zlepšení vztahů je podmíněn spoluprací Moskvy.

Před nedávnem se na berlínskou vládu obrátil prostřednictvím podobného dokumentu i Svaz německých průmyslníků (BDI). Ten žádal tvrdší postup vůči Číně.

,