Velké šachy o šéfa Senátu. Kam se přidá Fischer a Drahoš?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lidovci, ODS nebo Starostové? Jaký senátní klub se stane nejpočetnějším a bude mít největší šanci obsadit křeslo předsedy Senátu, není v tuto chvíli jasné. Šance jsou přibližně vyrovnané. Důležité bude, kam se přidají nezávislí senátoři nebo nově zvolení zákonodárci z menších stran, kteří dosud neoznámili, do jakých klubů chtějí vstoupit. Politické strany se o ně nyní přetahují. Dosavadní nejsilnější strana ČSSD totiž výrazně oslabila a předseda Senátu Milan Štěch zřejmě post druhého nejvyššího ústavního činitele neobhájí.
Jiří Drahoš, jehož kandidaturu podpořilo více stran, dosud neoznámil, k jakému uskupení se přidá. Ve hře jsou zřejmě hlavně STAN a lidovci. Předseda lidoveckého senátorského klubu Petr Šilar včera potvrdil, že mají zájem na tom, aby se k nim bývalí prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Jiří Drahoš, které strana ve volbách podporovala, připojili. Oba mají své rozhodnutí oznámit v pondělí, dodal.
Otazníkem je také zařazení Marka Hilšera, který kandidoval za vlastní hnutí Marek Hilšer do Senátu, a nezávislých kandidátů Jitky Chalánková a Ladislava Faktora.
Lukáš Wagenknecht (za Piráty) v sobotu večer oznámil, že se rozhodl pro Klub pro liberální demokracii – Senátor 21.
U Herberta Pavery zvoleného za TOP 09 se předpokládá, že půjde do klubu Starostů a nezávislých, ale oslovila jej podle vyjádření šéfa senátního klubu Miloše Vystrčila i ODS. Obdobné je to se senátorkou za Třebíč Hanou Žákovou. Do klubu STAN zamíří Mikuláš Bek, který v Brně kandidoval s podporou více stran, mj. i ODS.
ODS oznámila, že už v sobotu zahájila jednání se zvolenými senátory a senátorkami, které ve volbách podpořila. Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil v této souvislosti jmenoval Mikuláše Beka, Herberta Paveru, Pavla Fischera, Hanu Žákovou a Jitku Chalánkovou. Vystrčil na tiskové konferenci sdělil, že někteří z nezávislých už nabídku ke vstupu do frakce občanských demokratů dostali a mají lhůtu pro odpověď. „Nikdo se nevyjádřil záporně,“ komentoval v sobotu podvečer stav vyjednávání.
ODS by v případě, že by se stala nejsilnějším klubem, nominovala do vedení Senátu Jaroslava Kuberu.
Pozice Starostů
Předseda senátorského klubu STAN Jan Horník uvedl, že by si ve funkci předsedy Senátu uměl za STAN představit Zbyňka Linharta nebo Jiřího Růžičku.
Pokud by předsedu Senátu navrhla ODS, za vhodného adepta by považoval šéfa jejich senátorů Miloše Vystrčila, i když občanští demokraté zatím hovoří o Jaroslavu Kuberovi. V případě nominace KDU-ČSL Horník zmínil Václava Hampla. „Jako bývalý rektor Univerzity Karlovy by v zahraničí určitě nedělal ostudu,“ řekl Horník v televizi Prima.
Senátní špičky ODS, Starostů a lidovců spolu podle ČT mají o obsazení vedení horní komory jednat v pondělí.
Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, z jejích 11 finalistů jich deset uspělo. V horní komoře bude mít nejsilnější klub, stejně jako hnutí STAN, které v sobotu získalo šest senátorů. Celkem budou mít po 16 senátorech. KDU-ČSL má o jednoho méně. ČSSD získala jen jeden mandát ze 13 obhajovaných, a má tak 13 senátorů. Vládní hnutí ANO, které získalo také jen jednoho senátora z deseti finalistů, bude mít sedm křesel. Poprvé od roku 1996 nebude mít žádného zástupce KSČM. V Senátu zůstane zachováno šest klubů. Početně nejmenším zůstane Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 s pěti členy.
Podle zvyklostí získává křeslo předsedy nejsilnější frakce. Dalším nepsaným pravidlem je to, že to není nikdo z nově zvolených senátorů.
Z uplynulého období jsou v Senátu nezařazení poslanci Ivo Valenta, Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), Jiří Cienciala (Občané spolu – Nezávislí) a Alena Dernerová (nestraník za Severočeši.cz).