Maláčová jmenována. Plagiátora vystřídala prominentní studentka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman jmenoval Janu Maláčovou ministryní práce a sociálních věcí. Za poslední měsíc jde už o druhou osobu v čele resortu. Kandidátka sociální demokracie na ministerském postu střídá Petra Krčála, který před dvěma týdny rezignoval kvůli podezřením z plagiátorství při psaní bakalářské práce. Jmenování provázela kritika, protože namísto Pražského hradu proběhlo netradičně v lánském zámku za zavřenými dveřmi.
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval v pondělí dne 30. července 2018 podle čl. 68 odst. 2 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, Janu Maláčovou ministryní pověřenou řízením Ministerstva práce a sociálních věcí. pic.twitter.com/PkEGFITXoo
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 30. července 2018
Maláčová následně zamířila na resort práce, kde byla premiérem Andrejem Babišem uvedena do úřadu. Na tiskové konferenci sdělila novinářům své priority. „Nejvíc důležité jsou jednání o navýšení platů ve veřejné sféře, je to i navýšení důchodů. Je tam celá řada návrhů, například návrh na podporu samoživitelek,“ řekla Jana Maláčová a dodala, že je nyní potřeba doplnit stav odborných náměstků. „Máme obsazenou polovinu. Podle toho, jak se to stabilizuje, tak je to na zvážení, ale teď žádná velká zemětřesení nechystáme,“ dodala nová ministryně.
Maláčová také řekla, že programové prohlášení vlády je z hlediska jejího ministerstva výživné. „Čeká nás celá řada novel, legislativních změn, velký kus práce,“ uvedla. Zmínila navýšení platů ve veřejné sféře, kde podporuje požadavek odborů na zvýšení o deset procent, prezident Miloš Zeman s Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) se dříve shodli na tom, že takové zvýšení by nebylo adekvátní. Vláda počítá s růstem částky na platy o šest procent.
Od 1. července 2019 chce Maláčová prosadit obnovení náhrady mzdy v prvních třech dnech pracovní neschopnosti ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu, doplnilo ministerstvo v tiskové zprávě. Návrh ČSSD na zrušení takzvané karenční doby je nyní ve Sněmovně. Prioritami nové ministryně jsou rovněž zrychlení posuzování a rozhodování lékařské posudkové služby a tvorba legislativy, která řeší sociální práci a systém sociálního bydlení. Maláčová dále uvedla, že ji v nejbližším období čeká personální stabilizace ministerstva, kde je potřeba doplnit chybějící odborné náměstky.
Babiš zdůraznil, že ministerstvo práce má z hlediska výdajů největší rozpočet ze všech. „Jsou tam samozřejmě v rámci programového prohlášení velké výzvy jako důchodová reforma,“ uvedl. Protože Senát před 14 dny vrátil Sněmovně důchodovou reformu, poslanci by se měli mimořádně sejít v srpnu, aby ji mohli v nějaké podobě schválit. Babiš řekl, že se jedná o vhodném termínu, pravděpodobně po 21. srpnu.
Jana Maláčová je už druhou novou tváří ve vládě od chvíle, kdy Zeman před měsícem jmenoval druhý Babišův kabinet. Před Krčálem odstoupila ještě kvůli obviněním z plagiátorství chvilková ministryně spravedlnosti Taťána Malá, kterou vystřídal dosavadní místopředseda Legislativní rady vlády Jan Kněžínek.
Právě mě na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman jmenoval ministryní práce a sociálních věcí. Během krátkého rozhovoru jsem mu zopakovala své priority. Nyní s premiérem Andrejem Babišem zamíříme na @mpsvcz pic.twitter.com/cpeDaukUtO
— Jana Maláčová (@JMalacova) 30. července 2018
Jak nového ministra spravedlnosti, tak šéfku resortu práce a sociálních věcí Zeman jmenoval mimo Trůnní sál Pražského hradu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček neortodoxní přístup Hradu odůvodnil rychlými změnami v sestavě členů vlády. „Změny ve vládě poslední dobou jsou tak rychlé, že jsme se dohodli, že nebudeme pořádat velkolepé ceremoniály v reprezentačních prostorách na Pražském hradě,” řekl s ujištěním, že všechny ústavní zvyklosti budou dodrženy. Bránil rovněž prostor pracovny T. G. Masaryka s odůvodněním, že se jedná o důstojné prostředí pro jakoukoliv státní akci. „Za Masarykovy 1. republiky byla místem řady jednání, jmenování i uzavírání mezinárodních smluv,“ napsal na Twitteru.
Jana Maláčová řídila od června 2015 na ministerstvu odbor rodinné politiky a politiky stárnutí. Nyní míří do čela resortu. Už dříve řekla, že chce posazovat kroky z vládního programu. Vedle opatření jako zvýšení rodičovské či zrušení karenční doby se chce zaměřit na rodinnou politiku a přípravu na stárnutí. Těmto tématům se tři roky věnovala jako ředitelka ministerského odboru. Jako šéfka resortu bude pak vedle důchodové reformy připravovat i návrhy systémových změn v sociálních službách. Zavést by se měla dlouhodobá péče.