Choulostivá, ne všemi vítaná irská mise Františka skončila. Žádal o odpuštění za zneužívání

Choulostivá, ne všemi vítaná irská mise Františka skončila. Žádal o odpuštění za zneužívání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Papež František uzavřel mší pod širým nebem v dublinském parku Světové setkání rodin, při jehož příležitosti tento víkend poprvé zavítal do Irska. Během mše papež znovu požádal o odpuštění kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých, jehož se dopouštěli v minulých desetiletích představitelé katolické církve v Irsku a které církev dlouho přehlížela. I v neděli se v zemi konaly demonstrace za potrestání těchto zločinů.

Nedělní papežovy mše se účastnilo podle BBC asi dvě stě tisíc lidí, očekávalo se přitom až půl milionu účastníků. Podle BBC může být za nízkou účastí špatné počasí, ale také pošramocená pověst církve v posledních letech či změna irské společnosti, která už není tak konzervativní jako v minulém století. Když hlavu katolické církve hostilo Irsko naposled v roce 1979, přišlo na mši Jana Pavla II. na totéž místo 1,5 milionu lidí.

„Žádáme o odpuštění za všechna zneužívání, která se stala v různých institucích, vedených mužskými i ženskými řády,“ uvedl v neděli papež na mši. Už dopoledne požádal o odpuštění věřící v poutním místě Knock, kde mimo jiné řekl, že k zajištění „pravdy a spravedlnosti“ pro oběti je třeba „pevných a rozhodných“ kroků. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo na 14 500 lidí, kteří se v mládí stali oběťmi zneužívání představiteli církve v Irsku.

Zatímco papež sloužil mši v dublinském parku, vyšlo do ulic metropole Dublinu několik tisíc lidí s transparenty „Pravda, spravedlnost, láska“ či „Papež chrání pedofilní kněží“. Lidé došli v průvodu k místu, kde dříve stály takzvané Magdaleniny prádelny. Ty provozovaly katolické řády v minulém století a pracovaly v nich ženy zavržené tehdejší společností. Podle několik let staré vyšetřovací zprávy v ní byla porušována lidská práva.

Asi tisícovka lidí se v neděli sešla ve městě Tuam, aby si připomněla téměř 800 dětí, které před více než půlstoletím zemřely v tamním katolickém sirotčinci i kvůli zanedbané péči a podvýživě. Jejich hromadný hrob byl nalezen loni.

Zneužívání nezletilých kněžími a zakrývání těchto zločinů částí církevních představitelů se stalo hlavním tématem papežovy dvoudenní návštěvy Irska. V sobotu se papež také setkal v soukromí s osmi místními oběťmi sexuálního obtěžování, podobně to udělal letos v lednu v Chile a v roce 2015 v americké Filadelfii.

Papež zahájil návštěva Irska v sobotu setkáním s irským prezidentem Michaelem Danielem Higginsem a premiérem Leem Varadkarem. Už na úvod označil zneužívání za hanebné a pobouření ze selhání církve za oprávněné. Premiér Varadkar papeže požádal, aby přeměnil slova v činy a pomohl zajistit spravedlnost pro oběti těchto činů.

Britský server BBC přinesl v souvislosti s návštěvou statistiku, podle níž se ke katolickému vyznání v 80. letech minulého století v Irsku hlásilo 93 procent obyvatel. Podle poslední statistiky z roku 2016 se k této víře hlásí asi 78 procent lidí v zemi. O změně irské společnosti svědčí i dvě nedávná referenda. Letos Irové schválili legalizaci interrupcí a v roce 2015 se vyslovili pro homosexuální sňatky.

,

26. srpna 2018