Sankce USA zbrzdí o rok sériovou výrobu ruské komerční chlouby, letadla MS-21
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sériová výroba ruského komerčního letadla MS-21, prvního civilního stroje ruské výroby od rozpadu Sovětského svazu, který bude schopen konkurovat letadlům Airbus a Boeing, se o rok zpozdí. Důvodem jsou sankce Spojených států. Řekl to generální ředitel ruského státního průmyslového konglomerátu Rostec Sergej Čemezov. Firma je výrobcem letadla.
Letoun MS-21 má dva motory a je určen pro lety na střední vzdálenosti. Zatím byly postaveny tři prototypy. Sériová výroba měla podle firmy začít na konci letošního roku, ale kvůli americkým sankcím nezačne dřív než na konci roku 2020, prohlásil Čemezov.
Vládní úředníci už dříve uvedli, že sankce přerušily dovoz součástek důležitých pro křídla a části svislé ocasní plochy z USA a Japonska. Čemezov prohlásil, že Rusko nyní bude muset vyrobit tyto nezbytné součásti samo, což zabere nějaký čas.
„Protože Američané zastavili dodávky kompozitních materiálů (pro křídla), přesouváme se k výrobě našich vlastních kompozitů,“ citovala agentura Interfax Čemezova. Kompozitní materiály jsou složeny ze dvou nebo více složek s rozdílnými vlastnostmi, jež dohromady dávají konečnému výrobku nové vlastnosti, které nemá sama o sobě žádná z jeho součástí. Křídlo z kompozitních materiálů je tak lehčí a zároveň pevnější, než kdyby bylo vyrobeno například z hliníku.
Ruské aerolinky Aeroflot si už dohodly pronájem 50 nových letadel. Moskva také uvedla, že jedná o možnosti koupě nových letadel se Sýrií, píše agentura Reuters.