Protesty farmářů v Nizozemí pokračují. Z Bruselu má přitom přijít další rána
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Protest nizozemských farmářů proti dusíkaté politice vlády pokračuje. Zhruba třicet traktorů ve tři ráno znovu zablokovalo centrum pro distribuci potravin Jumbo ve Woerdenu. Na sociálních sítích se objevily i videa, na kterých se k nizozemským farmářům přidali na dálnici A7 na hranicích i ti něměčtí. Během vlny protestů bylo zatčeno mnoho farmářů, na demonstranty policie dokonce střílela, píše web Dutch News. Evropská unie navíc nizozemským zemědělcům zasadí novou ránu. Podle webu NL Times brzy skončí výjimka pro hnojení kravským hnojem. EU ale dává od protestů ruce pryč s tím, že jde o nizozemskou záležitost.
Nekompromisní zelená politika vlády Marka Rutteho a jeho „Plán pro dusík,“ který požaduje vybít 30 procent stád hovězího dobytka do roku 2030 a v některých oblastech chov zvířat kabinet úplně zakázat, vzedmul v Nizozemí obrovskou vlnu protestů. Tamní farmáři se zjevně inspirovali v Kanadě a dalších zemích a vyrazili na silnice s traktory a dalšími vozidly, aby blokádou protestovali proti vládnímu opatření.
German and Dutch farmers demonstrate together on the A7 motorway on the border between #Germany and the #Netherlands.#boerenopstand #Boerenprotest #DutchFarmersProtest #Farmersprotest #boerenprotesten #boerenzakdoek #boerenterreur #DutchFarmers pic.twitter.com/KwdN8MN1uA
— WeAreProtestors (@WeAreProtestors) July 7, 2022
Duitse boeren besloten de Nederlanders te steunen.
— Ꮆ乇尺卂尺ᗪ 🅺🆁🅾🅾🅽𝟙𝟚𝟝 © (@kroon125) July 8, 2022
Nederlanders, Italianen, Polen en Duitsers... net zoals een sneeuwbal groeit, of er komt meer... #Boerenprotest #BoerenOpstand #boerenzakdoek pic.twitter.com/83VwNVFdDF
EU navíc směřuje k ukončení výjimečného postavení Nizozemska ohledně rozmetání hnoje. Od příštího roku by měli nizozemští farmáři na svých půdách rozmetat méně hnoje, než dosud, uvedl web NL Times s odkazem na své zdroje blízké vládě.
🇳🇱 Woerden NU! pic.twitter.com/GtLKUCWahk
— Kees71 (@Kees71234) July 8, 2022
Brusel prosazuje přísnější zacházení s nizozemskými farmáři už déle, poznamenává web. Před dvěma lety EU udělila výjimku pouze na dva roky namísto obvyklých čtyř let. Ministr zemědělství Henk Staghouwe už nějakou dobu farmáře varoval, že by měli se zrušením výjimky počítat.
German and Dutch farmers demonstrate together on the A7 motorway on the border between #Germany and the #Netherlands.#boerenopstand #Boerenprotest #DutchFarmersProtest #Farmersprotest #boerenprotesten #boerenzakdoek #boerenterreur #DutchFarmers pic.twitter.com/KwdN8MN1uA
— WeAreProtestors (@WeAreProtestors) July 7, 2022
LTO Nederland, organizace pro zemědělství a zahradnictví v Nizozemí, v reakci na situaci uvedla, že nizozemská zemědělská politika je pro farmáře "neúspěch za neúspěchem". "Znamená to, že menší část z celkového potřebného hnojení půdy může pocházet z úrodného zvířecího hnoje, což způsobí větší závislosti na umělých hnojivech, a tedy plynu. To bude stát zemědělce přibližně 10 000 až 20 000 eur navíc, aniž by se zlepšilo životní prostředí. Pokud chce ministerstvo zemědělství přesto nabídnout nějaké vyhlídky do budoucna, pak by se skutečně měla v Bruselu dohodnout výjimka,“ citoval web organizaci.
Dutch farmers in Moerdijk using 400 tractors to spell out: "No farmers, no food! Help!". As seen from above.#boerenopstand #Boerenprotest #DutchFarmersProtest #Farmersprotest #boerenprotesten #boerenzakdoek #boerenterreur #DutchFarmers #Netherlands pic.twitter.com/0typZhJplr
— WeAreProtestors (@WeAreProtestors) July 8, 2022
Podle polského eurokomisaře pro zemědělství, Januszw Wojciechowského, se EU od protestů distancovala. Důvody k demonstracím jsou podle něj totiž čistě národní a vyvolává je nizozemská legislativa, nikoliv proti nejnovější zemědělské politice EU, protože tzv. dusičnanová směrnice už je v platnosti asi 30 let. "Toto je interní záležitost farmářů a nizozemské vlády. To neznamená, že nás to nezajímá. Sleduji tento protest. Doufám, že se v této věci najde kompromisní řešení," řekl Wojciechowski v rozhovoru pro portál wPolityce.pl.
Middelburg in de provincie Zeeland
— Adriaantje13 (@AdriaantjeA) July 8, 2022
"De provincie staat achter ons en daarom komen wij per tractor onze waardering naar de provincie overbrengen. En we laten merken dat er met ons niet gesold moet worden in Den Haag."#boerenprotest #stikstofwaanzin #stikstofplannen pic.twitter.com/cJKUDQm8iI
Kabinet dlouho odmítal se zemědělci vůbec jednat, teprve před týdnem se rozhodl jmenovat Johana Remkese prostředníkem v rozhovorech. Několik organizací, včetně Farmers Defence Force, Argactie, DUtch Agricultural Youth Contact a LTO Nederland, ale dalo najevo, že nemají v úmyslu mluvit s Remkesem, protože kabinet se pevně drží cílů plánu pro dusík a Ramkes není nestranný. Byl právě poradcem pro dusík v mimulé Rutteho vládě. Vláda ale nehodlá jmenovat jiného prostředníka, řekla v pátek před zahájením Rady ministrů ministryně pro životní prostředáí a dusík Christianne van der Walová. Remkes podle ní začne svou práci příští týden. Věří, že se do diskuse nakonec zapojí všechny strany, včetně LTO.
Rutteho vláda přišla s plánem kvůli hnojení a také kvůli tomu, že krávy produkují svým trávicím ústrojím plyny, které mají oteplovat planetu Zemi. Nizozemí je přitom druhým největším exportérem zemědělských produktů na světě a rozhodnutí vlády je tak možným předsmrtným úderem celému ekonomickému odvětví. Informaci o Rutteho plánu jsme přinesli zde.
Dutch farmers dumping manure at government buildings.#DutchFarmers #boerenopstand #boerenprotest #boereninopstand pic.twitter.com/p9qJxTztEJ
— Frank Hoogerbeets 🚜🚜 (@hobeets) July 7, 2022
Na sociálních sítích jsou nyní k vidění desítky videí a fotek z nizozemských dálnic a měst, na nichž zemědělci blokují dálnice a další místa, a to po vzoru kanadských řidičů kamionů, kteří protestovali proti covidovým opatřením.
Podporu zemědělcům vyjádřili také rybáři, kteří zablokovali přístavy. Blokáda zabránila trajektům v plavbě na téměř všechny Waddenské ostrovy u severního pobřeží země a způsobila dlouhá zpoždění, informovaly lodní společnosti.
Policie proti protestujícím tvrdě zasahovala, používala slzný plyn a zatýkala, u města Heerenveen na severu země, kde farmáři blokovali s traktory distribuční centrum Lidlu, mělo dojít dokonce ke střelbě. Tuto informaci následně potvrdil i server Politico, který citoval policejní představitele s tím, že se podle nich mělo jednat o „situaci přímého ohrožení“. Více jsme o tom psali zde.