Nouzové přistání

Drama v německém vládním letadle. Merkelová musela do Argentiny běžnou linkou

Nouzové přistání
Drama v německém vládním letadle. Merkelová musela do Argentiny běžnou linkou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Letadlu, jímž ve čtvrtek cestovala německá kancléřka Angela Merkelová na summit největších ekonomik světa G20 do Buenos Aires, přestal zcela fungovat komunikační systém. S odvoláním na nejmenovaný armádní zdroj o tom v pátek informoval server Spiegel Online. Německá delegace musela cestu kvůli technické závadě přerušit. Nyní by ale kancléřka už měla být na cestě do Madridu, odkud odletěla v 9:00 SEČ do Buenos Aires běžným linkovým letem. Plánované setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem či čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ale v pátek již nestihne.

Německá delegace, ve které byl kromě Merkelové také vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz, vyrazila na cestu do Buenos Aires ve čtvrtek večer z Berlína. Zhruba po hodině se ale vládní letadlo muselo nad Nizozemskem obrátit a vrátit se na letiště u Kolína nad Rýnem.

Airbusu pojmenovaném po někdejším kancléři Konradu Adenauerovi přestal zcela fungovat komunikační systém, což je v letecké dopravě považováno za velmi vzácnou a nebezpečnou situaci, uvedl server Spiegel Online. Piloti se proto rozhodli cestu do Jižní Ameriky přerušit a vrátit se zpět do Německa. Nouzové přistání na letištích v Amsterodamu či Londýně nebylo podle německého zpravodajského serveru kvůli nefunkčnímu systému možné. Nakonec se pilotům podařilo spojit se řízením letového provozu satelitním telefonem a naplánovat přistání na letišti mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem.

Podle serveru Spiegel Online byla situace tak vážná, že o ní byla okamžitě po výpadku komunikačního systému letadla informována i ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Že nebyla technická závada na vládním speciálu nijak zanedbatelná, potvrdila i samotná kancléřka. „Byla to vážná porucha,“ řekla brzy ráno novinářům v Bonnu, kde strávila noc na hotelu. Zároveň vyzdvihla výkon posádky airbusu a velení „nejzkušenějšího kapitána“ vládní letky.

Nyní už by měla být kancléřka na cestě do Madridu, odkud v 9:00 SEČ odletěla linkovým letem do Buenos Aires. Spolu s ní se na cestu vydala jen malá část původní delegace.

Let z Madridu do argentinské metropole trvá téměř 13 hodin, kancléřka proto nestihne plánovaná bilaterální jednání včetně těch s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem. Zda bude možné tato setkání odložit na sobotu, zatím není jasné. Společnou večeři prezidentů a premiérů zemí G20 by Merkelová stihnout měla.

DPA připomněla, že se nejedná zdaleka o první problém vládní letky. Před pár dny měl problémy s letadlem na své cestě po Africe také německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Už na konci letošního června nemohl prezident kvůli závadě na stroji včas vyrazit na cestu do Běloruska. Problémy ale mělo v polovině října i samotné letadlo Konrad Adenauer. Vicekancléř Olaf Scholz se kvůli hlodavcům, kteří stroj poškodili, musel z Indonésie vracet běžným linkovým letem.

, , drb

30. listopadu 2018