Školský výbor

Klaus ml. ustál odvolání z čela školského výboru. Baxa dostal pouhých 6 hlasů

Školský výbor
Klaus ml. ustál odvolání z čela školského výboru. Baxa dostal pouhých 6 hlasů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Poslanec Václav Klaus mladší ustál pokus o odvolání z čela školského výboru. Poslanci v tajném hlasování podpořili v obou kolech volby kandidáta ODS Martina Baxu pouhými 6 hlasy z 21. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura přitom už dříve avizoval, že má od předsedů všech stran ujištění, že post šéfa výboru dostane znovu ODS. Ve školském výboru mají převahu kluby ANO, SPD a KSČM s patnácti hlasy.

„Chápu, že pan Baxa se svými dvaceti placeným funkcím primátora, krajského zastupitele a členstvích v různých výborech hlasuje sám pro sebe. Těch dalších pět hlasů napříč politickým spektrem, které dostal, mě trochu mrzí,“ řekl po výsledku hlasování Václav Klaus mladší.

Podle Martina Baxy je však po výsledku jasné, že neplatí dojednané dohody mezi poslaneckými kluby. „Už se to ukázalo při volbě pana předsedy Fialy. Hutí ANO nestojí o dodržování dohod,“ řekl Martin Baxa. Ostatní strany po hlasování zkritizoval i šéf nejsilnější opoziční strany. „ODS bere na vědomí tento mocenský krok dalších parlamentních stran a bude na něj při svém dalším postupu v Poslanecké sněmovně adekvátně reagovat,“ uvedl Petr Fiala.

V obecné rozpravě otevřené před volbou kandidáta poslanci Baxu spíše kritizovali a doptávali se ho, jak hodlá zvládat náročnou funkci předsedy školského výboru. „Hodláte opustit některé výbory a některé funkce. Zajímám se o váš post primátora města Plzně. Docházím k tomu, že jako primátor čtvrtého největšího města nebudete časově stíhat. Dle mého názoru kandidujete na předsedu nejdůležitějšího výboru sněmovny,“ řekl k Baxovi Lukáš Bartoň (Piráti).