V Středoafrické republice zabito šest humanitárních pracovníků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šest humanitárních pracovníků, z toho jeden z Dětského fondu OSN (UNICEF), byli v neděli zabiti ve Středoafrické republice. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na komuniké mírové mise OSN v této africké zemi, MINUSCA.
"Mise odsuzuje zavraždění pracovníka Unicef a pěti dalších humanitárních pracovníků u města Markounda na severozápadu Středoafrické republiky a vyjadřuje soustrast blízkým a kolegům obětí," uvedla MINUSCA na twitteru.
Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) minulý měsíc varoval ohledně "prudce se zhoršující humanitární situace ve Středoafrické republice". V zemi sužované od roku 2013 občanskou válkou údajně polovina obyvatelstva potřebuje humanitární pomoc.
Zhoršující se bezpečnostní situace zároveň komplikuje práci humanitárních pracovníků. Středoafrická republika je státem s nejvyšším počtem nahlášených útoků na humanitární a zdravotnické pracovníky - jen loni zde bylo při výkonu své práce zabito 13 členů Červeného kříže.
Loni v květnu čtyři mezinárodní organizace ukončily svou humanitární činnost ve Středoafrické republice, protože na jejich pracovníky útočily ozbrojené skupiny. V občanské válce zde proti sobě bojují muslimské a křesťanské milice.
Násilí se po úspěšné intervenci francouzských vojáků a pozdější mírové misi OSN v posledních měsících opět rozhořelo a domovy musela opustit pětina ze 4,5 milionu obyvatel země.
Na znepokojivý stav se snažil loni v říjnu návštěvou země upozornit i generální tajemník OSN António Guterres. Po jeho cestě Rada bezpečnosti OSN navýšila stav účastníků operace MINUSCA o 900 vojáků, v zemi jich tak OSN má téměř 12 tisíc.
Terčem útoků se několikrát stala i mírová mise OSN, nejméně 12 jejích příslušníků loni přišlo o život.