„Jiná doba, stejní okupanti.“ Lidé posílají 1968 korun na pomoc Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Země si připomíná 54. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. ODS přirovnává už půl roku trvající invazi ruských okupantů na Ukrajinu právě k našim dějinám. „Jiná doba, stejní okupanti. Diktátorský režim v roce 1968 tvrdě potlačil snahy o svobodu a demokracii v naší zemi,“ stojí na plakátu ODS, který doplňuje koláž fotografií z pražských ulic v roce 1968 a z aktuálního ukrajinského bojiště. Výročí československé okupace využil také projekt Dárek pro Putina, který umožňuje přispět symbolickou částku 1968 korun na nákup zbraní pro Ukrajinskou armádu.
„Na naše náměstí najely tanky, střílelo se na budovy a na hrdiny, kteří kladli odpor vůči okupaci,“ připomíná ODS na svém Twitteru.
„Dnes vidíme podobné záběry na Ukrajině, kterou napadl Putinův agresivní režim. Nemůžeme před tím zavírat oči. Tyranům, diktátorům a okupantům se nesmí nikdy ustupovat!“ hlásí ODS a upozorňuje, že připomínka 54. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy je nyní důležitější, než kdy dřív.
Jiná doba, stejní okupanti.
— ODS (@ODScz) August 20, 2022
Diktátorský režim v roce 1968 tvrdě potlačil snahy o svobodu a demokracii v naší zemi. Na naše náměstí najely tanky, střílelo se na budovy a na hrdiny, kteří kladli odpor vůči okupaci. pic.twitter.com/lGdCPNSOko
Jedná se o jednu z dalších kampaní, která srovnává české reálie a Putinovu válku. Nedávno na sociálních sítích ODS promovala reklamní kampaň, která přirovnává expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k ruskému diktátoru Vladimiru Putinovi.
Kampani Volte SPOLU vévodí slogan „Závislost na Rusku. Bezpečnostní hrozba.“ na červeno-černém pozadí s portréty Andreje Babiše a Vladimira Putina s podtitulem „Nová hrozba. Stejní agenti.“ Babišovi konkurenti tak ukazují na Babišovu minulost, kdy působil ve službách komunistické StB. Více jsme o tom psali zde.
Srpnové výročí československé okupace využil také projekt Dárek pro Putina, založený podnikatelem a šéfem Jablotronu Daliborem Dědkem. Organizace pomáhá Ukrajině tím, že shání peníze na nákup zbraní pro ukrajinské bojovníky. V těchto dnech můžete přispět symbolickou částkou 1968 korun k nákupu výzbroje pro obránce Ruskem okupované země.
Dali jsme tam rovnou tlačítko s částkou 1968 korun. Najdete ho na naší stránce https://t.co/RyCyPqJczC úplně dole. Třeba @MirekTopolanek už ho našel. 👍 Peníze putujou na účet UA ambasády v Praze odkud nakupuje Ministerstvo obrany zbraně pro UA armádu. Děkujeme Vám. Jste skvělí! pic.twitter.com/mwT6OpbsKP
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) August 20, 2022
„Dali jsme tam rovnou tlačítko s částkou 1968 korun,“ uvádí organizace Dárek pro Putina a poukazuje na to, že například bývalý premiér a šéf ODS Mirek Topolánek už symbolickým darem přispěl. „Peníze putují na účet ukrajinské ambasády v Praze odkud nakupuje Ministerstvo obrany zbraně pro ukrajinskou armádu,“ doplňuje organizace.
Ve fiktivním e-shopu mohou donátoři a podporovatelé nakupovat pro ukrajinskou armádu celou řadu konkrétních zbraní. Největší zájem je údajně o příspěvky na tanky a protitankové střely Javelin. Více jsme o nich psali zde.
Sovětská vojska v Československu
Vojska Varšavské smlouvy, ve kterých měla dominantní zastoupení Sovětská armáda, do Československa vtrhla 21. srpna 1968. Menší podíl na okupaci Československa mělo i Polsko, Maďarsko a Bulharsko.
Předsednictvo ÚV KSČ v prvních hodinách okupace přijalo usnesení, které odsuzovalo invazi. Československé ozbrojené složky dostaly rozkaz neklást invazním armádám odpor, a proto až na výjimky nepodnikly kroky k obraně vlasti. Českoslovenští političtí představitelé byli krátce poté okupačními mocnostmi zatčeni a dočasně zavlečeni do ciziny.