EU chce plán pro zvládání nelegálních migrantů. Maďarsko se bojí nasadit do akce Frontex
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Současnou migrační krizí se na pátečním mimořádném jednání v Bruselu zabývali ministři vnitra zemí EU. Po jednání zaznělo, že Evropská komise připraví plán opatření, který má pomoci řešit problémy s vlnou nelegálních migrantů mířících do EU přes západní Balkán, a to nejpozději do 6. prosince. Policie ČR za letošek odhalila přes 21 tisíc nelegálních migrantů, šestinásobek oproti roku 2015.
Balkánská trasa je nejfrekventovanější cestou, kudy se nyní dostávají nelegální migranti do Evropy. Většina jich překračuje hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Nejčastěji jde o lidi pocházející ze Sýrie nebo Afghánistánu, které míří do Německa či Nizozemska. Někteří mají falešené pasy. Česko je jednou z tranzitních zemí. Kvůli sílící vlně migrace ale zavedlo už před několika měsíci, stejně jako Rakousko, hraniční kontroly se sousedním Slovenskem, což se Bratislavě nelíbí.
Kontroly na česko-slovenské hranici začaly na konci září a původně měly trvat jen 10 dní. Čeští policisté a vojáci ale budou každý kamion nejspíš kontrolovat i po začátku nového roku. Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve čtvrtek na jednání sněmovního bezpečnostního výboru řekl, že navrhne vládě další prodloužení alespoň o 30 dnů. Mimořádné opatření má zatím trvat do 12. prosince. Rakušan chce, aby v období vánočních svátků platil mírnější režim, který by nekomplikoval například setkávání rodin.
Ministr Rakušan po schůzce ministrů vnitra zemí Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko) řekl, že problém se musí začít řešit na vnějších hranicích EU. Dodal také, že Srbsko, které je zatím čekatelem na členství v EU, je připraveno na harmonizaci své vízové politiky s ostatními zeměmi.
Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden zopakoval, že Česko je připravené zvýšit počet svých policistů na srbsko-maďarské hranici. Aktuálně je tam nasazeno 40 příslušníků cizinecké policie.
Maďarsko nechce pomoc Frontexu
Do přísnější kontroly vnějších hranic EU by se mohla víc zapojit i agentura evropské pohraniční a pobřežní stráže (Frontex). Zatím k navýšení kapacit Frontexu ale není ze strany Bruselu politická vůle. Samo Maďarsko zatím o pomoc s ostrahou hranic se Srbskem nepožádalo.
„Pokud jde o naši podporu Maďarsku, nemáme žádné probíhající operativní aktivity. Všechny operace Frontexu jsou plánovány společně s vnitrostátními orgány, které nás žádají o podporu v závislosti na svých potřebách – můžeme vyslat odborníky, technické vybavení (hlídkové vozy, detektory srdečního tepu, kamery atd.), lodě nebo letadla. V současné době máme na východní hranici více než 700 policistů, 260 vozidel, 300 termokamer a další vybavení. Pokud nás o to požádají vnitrostátní orgány, naši podporu upravíme,“ odpověděla na dotaz deníku Echo24 v polovině listopadu za Frontex Katarzyna Volkmann.
Situace na maďarsko-srbské hranici se ve čtvrtek vyhrotila, když došlo k přestřelce mezi převaděči a běženci. Do incidentu byli podle srbských úřadů zapojeni hlavně migranti z Afghánistánu a Maroka. Šest lidí utrpělo zranění. Podle agentury DPA srbská policie od hranic s Maďarskem v okolí města Horgoš od čtvrtka přesunula na 1000 migrantů do různých přijímacích táborů.
Česká policie zadržela 115 převaděčů
Česká policie podle policejního prezidenta Martina Vondráška zatím letos odhalila přes 21 tisíc nelegálních migrantů, což je více než šestinásobek počtu, který byl v ČR registrován při migrační krizi v roce 2015. Od začátku hraničních kontrol policisté zadrželli také 115 převaděčů. V posledních dnech podle Vondráška nápor na českých hranicích se Slovenskem klesá, v Rakousku však počty zjištěných migrantů zůstávají vysoké.
Podle unijních statistik narostl za deset měsíců letošního roku proti stejnému období loňska počet migrantů mířících nelegální cestou do EU o 77 procent na celkových 281 tisíc lidí. Podle agentury Frontex přišlo do EU od ledna do září o 70 procent více nelegálních migrantů než v minulém roce a zároveň nejvíc od roku 2016.