Mateřské školky nebudou mít povinnost přijímat dvouleté děti, rozhodli poslanci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mateřským školkám odpadne povinnost zajistit místa pro dvouleté děti. Poslanci rozhodli o novele školského zákona, která zrušení povinnosti navrhuje. Se zrušením povinného přijímání dětí mladších tří let přišla opoziční ODS. Občanským demokratům se naopak nepodařilo zrušit povinnost předškolního vzdělávání pro pětileté děti. Neprošel ani návrh podporovaný ODS a Piráty, aby se povinný poslední rok školky týkal jen šestiletých dětí s odkladem povinné školní docházky.
Sněmovna rovněž schválila na návrh poslanců ANO odložení reformy financování regionálního školství. Na doporučení školského výboru bude pravděpodobně odložena o rok na září 2017. Naplno by začala fungovat až od ledna 2020. Odklad, který ještě posoudí Senát, má usnadnit náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.
Podle jednoho z předkladatelů návrhu a předsedy školského výboru, Václava Klause mladšího (ODS), se kromě exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) proti novele neozvala žádná významná síla. Podle stávající normy by školky od roku 2020 musely povinně přijímat děti mladší tří let.
Školský výbor naopak nedoporučil dvouletý odklad změn financování škol, o který usiloval poslanec Václav Klaus mladší. Ten změnu dlouhodobě kritizuje. Nový způsob financování je podle něj nebezpečný kvůli tlakům na státní rozpočet, nesystémovosti a složitosti. Již dříve letos navrhoval odklad změny o deset let. Podle ministerstva školství je ale reforma nutná pro spravedlivější financování škol. Úřad nicméně podpořil roční odložení, které by údajně mělo usnadnit náběh na placení podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.
Záporné stanovisko dali poslanci výboru k návrhům poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD), aby stát zajistil podmínky pro přijímání dvouletých dětí ve školkách nebo dětských skupinách a aby měly ve školce garantované místo děti, kterým budou tři roky do konce kalendářního roku.
Ne všechny školky jsou na přijímání dvouletých připraveny
Mateřské školy by podle školského výboru měly nadále samy rozhodovat o přijetí dětí mladších tří let. Výbor už dříve doporučil schválit změnu zákona s tím, že ne všechny školky jsou na přijímání všech dvouletých připraveny a že jejich rozšíření by neúměrně zatížilo obce. Zrušení garance dvouletých dětí v mateřských školách, odložení reformy financování škol a zrušení povinného vzdělávání od 5 let v mateřských školách podpořila i Pedagogická komora.
Povinnost školek přijímat dvouleté děti by si podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) vyžadovalo investice do rozšíření kapacity mateřských škol 283 000 korun na dítě, což by při 40 000 dětech znamenalo přes 11 miliard korun. Ministerstvo podle něj letos dokázalo pro tento účel uvolnit podobně jako loni jen 300 milionů korun. Podle Kateřiny Valachové by náhradním řešením mohla být i povinnost obcí zřizovat dětské skupiny.