Návštěva Finska

Spolu proti dezinformacím. Česko je součástí centra proti hybridním hrozbám, oznámil Babiš

Návštěva Finska
Spolu proti dezinformacím. Česko je součástí centra proti hybridním hrozbám, oznámil Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česko se připojilo k činnosti evropského centra pro boj s hybridními hrozbami sídlícího v Helsinkách. Předseda české vlády v demisi Andrej Babiš to v pondělí oznámil na tiskové konferenci po jednání se svým finským protějškem Juhou Sipiläem.

Centrum funguje od roku 2017 a metodami ochrany před netradičními způsoby boje se v něm zabývají odborníci z řady evropských států i USA. Česko je 16. státem, který se k činnosti instituce připojí. Babiš uvedl, že Finsko patří k lídrům v ochraně proti hybridním hrozbám a že pro Česko je přístup k informacím v této oblasti významným přínosem.

Helsinské centrum je platformou, kde sdílejí nejlepší praxi národní experti i zástupci Evropské unie a NATO. „Konkrétní spolupráce spočívá ve výměně personálu mezi agenturami a centry, abychom zjistili, jakou používají metodiku při řešení hybridních hrozeb, jak se k tomu staví strategicky,“ popsal novinářům státní tajemník pro EU Aleš Chmelař.

Centrum se snaží zvyšovat povědomí o hybridních hrozbách například formou seminářů a školení, která jsou určena i pro představitele států nebo novináře, řekl českým médiím ředitel instituce Matti Saarelainen. „Naším hlavním cílem je zvyšovat povědomí o tom, že existuje fenomén hybridních hrozeb a že se jím musíme vážně zabývat,“ prohlásil.

Pro Finsko je podle něj aktuálně největším nebezpečím šíření nepravdivých informací. Saarelainen podotkl, že jedním ze způsobů boje v informační válce je aktivní přístup. „Musíme ukazovat, že máme vlastní pohled na věc založený na našich hodnotách,“ řekl.

Partnerskou institucí centra na české straně je ministerstvo obrany. Z českého pohledu bude stěžejním tématem spolupráce boj proti šíření dezinformací a také ochrana před kybernetickými útoky, v níž může Česko nabídnout vlastní postupy. Memorandum o spolupráci za Českou republiku podepsal velvyslanec Ivan Jukl.

Potřebujeme funkční azylový systém, shodly se obě země

Společným tématem obou zemí v EU je také rozšiřování digitálního trhu a shoda panuje i v některých rozpočtových otázkách, dodal Sipilä. Premiéři jednali také o společném setkání států visegrádské skupiny a skandinávských a baltských zemí.

„Shodli jsme se, že potřebujeme silný a funkční azylový systém, který bude odolný vůči budoucím krizím,“ řekl Babiš. „Kvóty nejsou cestou vpřed, pouze rozdělují Evropu,“ dodal. Sipilä poznamenal, že migrace je jedno z témat, v nichž musí země EU pokročit. Dodal, že základem je bojovat s příčinami migrace.

O reformě azylového systému se v EU diskutuje v návaznosti na migrační krizi způsobenou nekontrolovaným přílivem uprchlíků a ekonomických migrantů. Odpovědí EU mělo být rozdělení příchozích mezi členské státy prostřednictví kvót. Finsko bylo jedinou zemí, která se v roce 2015 při hlasování ministrů vnitra EU o těchto migračních kvótách zdržela. Česko a další tři státy byly proti, zatímco zbytek členských zemí opatření podpořil.

Česká republika a Finsko se shodují také v pohledu na některé kapitoly společného unijního rozpočtu, premiér Sipilä zmínil například zemědělství, kohezní politiku, podporu digitalizace nebo obrannou politiku. Jednou z cest, jak najít a prosadit společné zájmy v EU je hledání partnerů pro vyjednávání. Babiš proto prostřednictvím finského premiéra pozval skandinávské a pobaltské státy k jednání s visegrádskou skupinu, kam kromě Česka patří ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko.

,