Polsko nezaplatilo pokuty za Turów. Brusel mu strhne miliardu z fondů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty za pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhne. Oznámil to ve středu mluvčí unijní exekutivy. Polsko s odkazem na ekonomické a energetické zájmy odmítá důl uzavřít a pokutu platit nehodlá.
Soudní dvůr EU loni v květnu na základě české žaloby nařídil Polsku, aby provoz Turówa kvůli jeho možnému dopadu na životní prostředí a zdraví lidí zastavilo až do vydání konečného rozsudku. Tomu se Varšava ale odmítla podřídit, za což jí soud v září uložil pokutu ve výši půl milionu eur (12,2 milionu korun) denně. Od září se nezaplacené penále vyšplhalo v přepočtu na zhruba 1,3 miliardy korun. Polská vláda dostala po počáteční komunikaci s komisí již dvě výzvy k zaplacení pokuty, přičemž u první z nich vypršela lhůta v úterý.
„Komise nyní identifikuje vhodnou platbu, z níž bude moci provést kompenzaci,“ řekl dnes novinářům mluvčí Balázs Ujvari. Brusel pak uvědomí Varšavu, která bude mít deset dní na vyjádření. Poté částku strhne.
Polsko je podle komise první zemí, která se odmítla podřídit příkazu unijního soudu a neplatí jím uložené pokuty. Varšava může o část fondů přijít i kvůli disciplinární komoře polského nejvyššího soudu, jejíž činnost ani po příkazu unijní justice zcela nezastavila.
Komise stav polské justice kritizuje dlouhodobě. Spor se vyhrotil loni v říjnu, kdy polský ústavní soud zpochybnil nadřazenost práva EU nad polskou ústavou.