EU je příliš pomalá. Slovensko s Rakouskem se chtějí na podmínkách cestování domluvit jen mezi sebou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud na úrovni EU nenaberou rychlejší tempo jednání o takzvaných covidových pasech umožňujících cestování v sedmadvacítce, chtějí se Rakousko a Slovensko o věci domluvit jen mezi sebou. Podle agentury APA to řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz po schůzce se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Oba politici zdůraznili, že jsou pro co nejrychlejší obnovení svobody cestování po zemích evropského bloku.
Podle Kurze vzbuzují určité obavy koronavirové mutace původem „z dalekých zemí“. Co se však týče států ze stejného regionu jako Rakousko, je tamní kancléř přesvědčený, že se s nimi podaří najít společné řešení.
Řada evropských států chce s ohledem na blížící se turistickou sezonu zavést takzvané covidové nebo zelené pasy, tedy doklady o očkování, prodělaném covidu-19 nebo negativním testu na koronavirus. S nimi by mohli lidé například snáze překračovat hranice bez nutnosti následné karantény.
It was good to meet the Prime Minister of #Slovakia Eduard Heger in Vienna today. Austria and Slovakia enjoy excellent bilateral relations. pic.twitter.com/C3nkib30wn
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) May 4, 2021
Minulý týden se nápadem zabývali europoslanci, kteří například prosazují, aby lidé v rámci těchto pasů měli nárok na bezplatné testy. Složitá jednání se očekávají mezi jednotlivými zeměmi třeba například kvůli tomu, zda v rámci certifikátu uznávat očkování látkou, která nemá schválení pro užití v Evropské unii.
Kancléř Kurz také řekl, že pro Rakousko coby turistickou zemi je v dalším kroku také důležité, aby jej mohli navštěvovat i lidé ze zemí mimo EU. „Existují i očkovací látky, které v Evropě nejsou schváleny a které se používají v jiných částech světa a s tím musíme počítat,“ řekl k budoucímu uznávání vakcín u turistů nepocházejících ze unie. Důležité podle něho není to, odkud vakcína pochází, ale zda je bezpečná a účinná.
Kurz podle agentury Reuters oznámil, že Rakousko ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V nakoupí jedině tehdy, pokud ji schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Kancléř 31. března, tedy v době, kdy mezi Rakušany panovala nespokojenost z pomalého tempa vakcinace, řekl, že Rakousko možná během týdne nakoupí milion ruských vakcín. Nicméně rakouské úřady doposud neinformovaly o tom, že by objednávku dokončily. Očkovací látku Sputnik V zatím ze zemí EU nakoupilo jen Maďarsko a Slovensko, používána je ale jen v Maďarsku.