USA VS. RUSKO

Americké stíhačky vzlétly naproti ruským bombardérům

USA VS. RUSKO
Americké stíhačky vzlétly naproti ruským bombardérům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americké stíhačky vzlétly v sobotu ze své základny na Aljašce ke dvěma ruským bombardérům Tu-95, které se ocitly v blízkosti vzdušného prostoru Spojených států. O incidentu informovalo se zpožděním Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD). Podle agentury Interfax ho potvrdilo také ruské ministerstvo obrany.

Mluvčí NORAD Michael Kucharek řekl, že ruské bombardéry schopné nést jaderné zbraně byly zachyceny dvěma americkými stíhačkami F-22 v blízkosti Aleutských ostrovů. Většina tohoto souostroví, s výjimkou Komandorských ostrovů, patří USA.

Podle mluvčího NORAD se ruské strategické bombardéry ocitly v identifikačním pásmu americké protivzdušné obrany jižně od Aleutských ostrovů. „Bombardéry byly zachyceny a monitorovány, dokud neopustily identifikační pásmo,“ dodal Kucharek s tím, že ruské letouny ani v jediném okamžiku nepronikly do amerického či kanadského vzdušného prostoru.

Incident potvrdilo také ruské ministerstvo obrany. „Ruská letadla prováděla plánované přelety nad neutrálními vodami Severního ledového oceánu a Beringovým a Ochotským mořem. V části přeletu je doprovázely americké stíhačky,“ uvedlo ministerstvo.

Incident přichází v době, kdy Rusko na Dálném východě připravuje rozsáhlé vojenské cvičení s názvem Východ 2018 (Vostok 2018), kterého se zúčastní zhruba 300.000 vojáků a více než 1000 kusů vojenské techniky. Manévry se mají konat od 11. do 15. září.

,

7. září 2018