Protibabišovská demonstrace

Minář: Babiš nebude riskovat ztrátu peněz, raději položí vládu než Agrofert

Protibabišovská demonstrace
Minář: Babiš nebude riskovat ztrátu peněz, raději položí vládu než Agrofert

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude do Vánoc čelit dalším protestům spolku Milion chvilek pro demokracii. Pro ten je novou „municí“ finální zpráva Evropské komise o premiérově střetu zájmů i obnovené stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo. Milion chvilek ale přichází s novinkou, vyrazí mezi dav na pražském hlavním nádraží a bude mu rozdávat letáky. Počítáme s tím, že narazíme na lidi, kteří s námi nesympatizují, říká v rozhovoru pro Echo24 předseda spolku Mikuláš Minář o úterní akci, na kterou navážou další dvě mimo Prahu. „Budeme tam mít antikonfliktní tým,“ dodává.

Co se bude v úterý dít? Nepůjde o klasickou demonstraci, na niž už jsme zvyklí, že?

Ona to bude demonstrace, ale demonstrace s přesahem. Nebude to jen o setkání na jednom místě. Chceme, aby akce byla co nejvíc vidět, slyšet a oslovila co nejširší počet lidí. Proto i ten pochod na Hlavní nádraží, který má být skutečně hlučný. Vyzvali jsme proto účastníky, aby si vzali píšťalky, klaksony a bubny. Vyzvali jsme je, aby s sebou vzali co nejvíc českých i anglických transparentů a aby si přinesli křídy a zanechali za sebou stopu případně i na zemi. Budeme směřovat na Hlavní nádraží, v tu dobu je tam nejvíce lidí. Rozdávat chceme desetitisíce letáků, upozorňující na obrovský střet zájmů předsedy vlády. Kdo bude chtít, bude letáky rozvážet dál po celé zemi.

Ti, co budou rozdávat letáky, jsou vaši organizátoři nebo to budou i lidé, kteří přijdou na demonstraci?

Máme minimálně pár desítek dobrovolníků, kteří je budou rozdávat. Ale myslím, že se najdou stovky lidí z demonstrantů, kteří překonají ostych tak, že se zapojí i do rozdávání.

Hlavní nádraží je dost široký pojem, kde přesně budete?

Záleží, kolik lidí přijde na Václavák a kolik dorazí na Havní nádraží. Nechceme zablokovat nádraží, aby lidem snad ujížděli vlaky, to by mělo opačný efekt. Na perony chodit nebudeme, to by mohlo být nebezpečné. Plánujeme ale být uvnitř budovy. Pokud přijde hodně lidí, budeme i v parku před nádražím.

Jste připraveni, že se potkáte s potenciálními odpůrci? Na demonstrace chodí příznivci, ale na nádraží můžete být konfrontováni s opačnými emocemi. Nemůže to přerůst v konflikt?

Počítáme s tím, že narazíme na lidi, kteří s námi nesympatizuji. Na druhou stranu nemyslím, že bude nutné rozvíjet hádky, pokud někdo nesouhlasí, ať nesouhlasí. My rozhodně agresivní nebudeme a pokud někdo jiný ano, budeme tam mít antikonfliktní tým.

Ten tým bude z řad vašich dobrovolníků? Nebo jaký máte na mysli?

Ano, budou to naši lidé, kteří mají za úkol dohlížet na bezpečnost davu.

Dosavadní demonstrace jste mohli zorganizovat z pódia, na nádraží se lidi rozptýlí. Jak to budete koordinovat, abyste měli přehled, co se děje?

To nemohu prozradit. Máme připravený plán, ale nechci, aby bylo dopředu jasné, co budeme všechno dělat.

Je úterní akce ten samý typ jako demonstrace, za kterou nesl odpovědnost Milion chvilek? Nebo to už bude jiné v tom, že záleží i na lidech, kteří budou rozdávat letáky?

Tohle bude jiné, my se pokusíme to koordinovat, ale hodně to bude záviset na osobní aktivitě a zodpovědnosti těch lidí. Rozhodně nemáme možnost odpovídat za všechny. Je to trochu experiment.

Nebojíte se, že to bude trošku nebezpečné?

Nebojím, vím, že na naše akce chodí lidé s určitou DNA a slušnost je pro ně důležitá. A navíc podnikneme celou řadu bezpečnostních opatření.

Taktiku vlastně měníte proč?

Vnímáme, že je nutné oslovit celou veřejnost, tedy i tu, co nechodí na demonstrace. Pokud má mít akce přesah dlouhodobějšího rázu, je důležité překročit tu komfortní zónu a oslovit lidi, kteří se běžně nezajímají. V tom je posun.

Čeho chcete fakticky dosáhnout?

Kromě rozšíření řady lidí, kteří jsou v opozici vládě a premiérovi, chceme pojmenovat nepřijatelné věci. Chceme říct, že Babiš nemůže být premiér a vyslovit ta základní fakta o střetu zájmů. Státní správa že má konat a nekoná, budou tedy vznešeny i požadavky, aby se na zjištění auditu EK reagovalo.

Věříte, že Babiš podá demisi, k níž ho vyzýváte?

Naše občanská povinnost je pojmenovat pravdu a říkat, že Andrej Babiš se má ke svým problémům postavit čelem a rezignovat. Jestli to udělá, to je jeho odpovědnost. Nemůžeme ho donutit, ale já si skutečně myslím, že rezignace ve hře je. Myslím si, že jakmile bude reálně riskovat velké peníze Agrofert, položí raději vládu než Agrofert.