Muslimská komunita v Česku je prý umírněná. Zradikalizovat by ji ale mohly výroky některých politiků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Muslimská komunita v Česku je umírněná a dobře integrovaná, zradikalizovat by ji nicméně mohly útoky některých tuzemských politiků. Uvádí to zpráva ministerstva vnitra o extremismu za loňský rok, z níž cituje server iROZHLAS.cz.
Autoři zprávy podle webu zdůrazňují, že na složení náboženských komunit v ČR se neprojevila migrační vlna. Muslimové do Česka nemířili, maximálně jím projížděli. Dokument minulý týden vzala na vědomí Bezpečnostní rada státu (BRS).
Muslimská komunita se v ČR podle zprávy většinově projevovala umírněně. „Tento závěr potvrzují jak experti policie, tak i zpravodajských služeb. Bezpečnostními složkami bylo nicméně registrováno několik jednotlivců, kteří v omezeném okruhu osob vyjadřovali radikální názory,“ cituje dokument iROZHLAS.cz. Religionista Zdeněk Vojtíšek serveru potvrdil, že závěr zprávy je nadále platný.
Policie podle zprávy nicméně i v Česku zaznamenala cizince, kteří se snažili šířit radikální výklad islámu. „Jednalo se zejména o osoby ze střední Asie a z kavkazských republik, které se v Česku pokoušely navázat kontakty,“ uvádí zpráva.
Bezpečnostní informační služba (BIS) ve výroční zprávě za loňský rok informovala, že počet zahraničních bojovníků s vazbou na ČR, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací, stoupl loni na 11. Část z nich podle vnitra čelí trestnímu stíhání. Jde o příbuzné bývalého pražského imáma, kteří se účastnili bojů v sesterské organizaci Al-Káidy. V ČR byli obviněni z terorismu a účasti v teroristické organizaci. Bývalý imám Samer Shehadeh, který čelí obvinění z podpory terorismu, je ve vazbě. Loni sice opustil Česko, ale podle médií byl dopaden v Jordánsku.
„Několik osob z Česka se zapojilo do činnosti kurdských ozbrojených skupin působících zejména v oblasti Iráku a Sýrie. Policie prověřovala několik případů finanční a logistické podpory teroristickým skupinám v zahraničí. Prověřováno též bylo několik případů podezřelých osob, které se u nás měly snažit zajistit výcvik, lékařskou péči anebo jinou materiální podporu teroristů,“ uvedlo ministerstvo.
Média dříve informovala, že projednávání zprávy o extremismu zdržely o zhruba půl roku výhrady Pražského hradu k pasážím o sněmovním hnutí Svoboda a přímá demokracie. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden sdělil, že BRS dokument vzala na vědomí v původní verzi. Podle serveru zpráva SPD neřadí mezi extremisty, na druhou stranu si všímá, že hnutí do veřejného prostoru přináší podobná témata jako pravicoví extremisté a někdy se projevuje radikálněji než oni. Právě takové projevy by podle vnitra mohly přispět k radikalizaci muslimů v ČR.