Odstranění přehrad

Strhněte přehrady v Evropě. Nevládka tak chce chránit životní prostředí

Odstranění přehrad
Strhněte přehrady v Evropě. Nevládka tak chce chránit životní prostředí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jak zachránit evropské řeky? S řešením přichází nevládní organizace Dam Removal Europe (v češtině Odstranění přehrad Evropy), která volá po stržení desítek tisíc přehrad, které jsou na starém kontinentu. Důvodem pro jejich demontáž je podle aktivistů špatný stav toku vody, úbytek ryb a zhoršující se životní prostředí obecně. Informuje o tom německý server Deutsche welle.

Až 60 procent evropských říčních vod je ve špatném stavu. Alespoň to tvrdí aktuální zpráva Evropské agentury pro životní prostředí. Podle nevládní organizace Dam Removal Europe je důvodem blokace evropských řek vodními přehradami, kterých je v Evropě zhruba 30 tisíc. Organizace hlásá, že přehrady nejen poškozují životní prostředí, ale navíc jsou drahé na údržbu. Proto bojují za jejich zbourání. „Jakékoliv užití energie, včetně té vodní, má negativní dopad někde jinde,“ říká Andreas Roth ze společnosti Hydro-Energie-Roth.

Přehrady mají za následek i další věci. Například podle Světové nadace pro rybí migraci je v Evropě méně než jedno procent řek, které mají volný tok. Ryby se tak musí ve většině řek kontinentu vyhýbat různým překážkám každých pár metrů. Následkem toho se některé druhy ryb pomalu vytrácí z vod různých zemí. Přehrady mají podle nevládní organizace Dam Removal Europe také dopady na půdu a její kvalitu. 

Pokud by podle organizace došlo k odstranění přehrad, měla by příroda prostor na rekonvalescenci. Problém je ovšem případná demontáž některých přehrad. V Německu například existují přehrady postavené na vyvýšené pozici, takže by jejich odstranění muselo být velice pečlivě provedeno. 

Nyní je v Německu kolem 300 přehrad, které jsou vyšší než 15 metrů. Některé z nich jsou navíc postaveny na vyvýšené pozici a jejich případná demontáž by byla velice složitá. Kromě toho není znám přesný počet menších přehrad a hrází. 

, tk

7. srpna 2018