Stát musí firmám nahradit tržby, jinak je položí druhotná platební neschopnost, říká senátor
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Opatření, která mají pomoci podnikatelům a firmám zasaženým nařízeními proti šíření koronaviru, jsou pouze dílčí a nesystémová. V rozhovoru pro deník Echo24 to říká daňový poradce a senátor Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21). Jediné řešení, které by ekonomiku udrželo na místě, kde se zastavila, je dle něj přímá podpora státu ve formě nahrazení tržeb firem. „Samozřejmě to vyžaduje obrovskou částku, ale ta by se rychle zúročila a stát by dostával i svoje odvody,“ říká senátor.
Mají daňoví poplatníci z vašeho okolí a vy sám pocit, že vládou avizované úlevy podnikatelům budou efektivní?
Efektivní je určitě ten generální pardon, kdy dochází k prominutí úroku z prodlení a z případných pokut za pozdě podaná přiznání fyzických či právnických osob. To je srozumitelné a jasné. Nad rámec generálního pardonu je dále přijat pokyn s označením D44, který je ale nesrozumitelný a jak je koncipován, tak bude poměrně tvrdý vůči podnikatelům. Budou muset pro odložení platby daně či pro odpuštění sankcí v případě prodlení prokazovat všechny škody a všechny situace, které vedly k tomu, že nebyly uhrazeny příslušné daně.
Tedy to dokazování škody je pro daňové poplatníky náročné?
Může být. Jako příklad se uvádí pokles tržeb, ale velkou roli bude hrát i sekundární platební neschopnost. To je další velký strašák. Co by mohlo být přijato a z mého pohledu je nejdůležitější, je nahrazení výpadku tržeb u těch, kteří nemohou tržby realizovat. Mám zejména na mysli OSVČ, které musí platit nájmy a další fixní náklady. Jsou to kadeřnice, kosmetičky, nehtová studia, majitelé restaurací a další podnikatelé. Když budou nahrazeny tržby, firmy udrží zaměstnance. Pokud jim stát uhradí osmdesát procent mzdy, tak budou pořád muset odvádět i odvody z mezd, což jsou velké peníze a budou muset stejně propouštět.
Dostat tržby zpět, tím myslíte nějakou přímou finanční injekcí nebo obnovením provozu restaurací a služeb?
K tomu vzhledem k obavě z nákazy není vůle, aby se obnovily obchody. Spíš stát by měl nějakým reálným způsobem začít poskytovat náhrady za reálné tržby podnikatelům.
Čili opravdu přímou finanční injekcí?
Jasně, aby se firmám nahradily alespoň částečně tržby. Samozřejmě to vyžaduje obrovskou částku, ale ta by se rychle zúročila a stát by dostával i svoje odvody. Navíc v okamžiku, kdy by se ekonomika rozjela, šlapala by téměř na sto procent. V opačném případě zbudou firmám čtyři měsíce či více pozadu nezaplacené nájmy či odvody a další dluhy. Nebudou schopny udržet zaměstnance, když budou toto všechno muset splácet najednou. Navíc nebudou platit svým dodavatelům, čímž se roztočí kolotoč druhotné platební neschopnosti. Z této druhotné platební neschopnosti se pak budeme dostávat roky.
A má na to stát zdroje?
Pochybuji. Stát nemá žádné rezervy, ale kdyby byl schopen na to sehnat peníze i za pomoci EU, je to hodně dobré opatření k tomu, aby se podařilo ekonomiku udržet téměř na místě, kde se zastavila. Navíc má stát v plánu vydat státní dluhopisy, které odkoupí ČNB.
Vidíte ještě nějaká slepá místa, nějaké pasti pro podnikatele ve smyslu, že praxe je jiná než vládní sliby o pomoci?
Rychlá opatření jsou dobrá, aspoň něco, ale výhledově nejde o nic koncepčního. Živnostníci třeba nebudou šest měsíců platit zdravotní a sociální, ale stejně mají obrovské náklady, které nebudou moci platit, když nemají tržby. Vše je spojené s výpadkem tržeb.
A jak efektivní je podle vás kurzarbeit?
To je jen jedno z těch dílčích opatřeních jako odpuštění sociálního a zdravotního. Zase je otázka, z čeho budou firmy platit vše ostatní.
Vláda přišla s bezúročným Úvěrem Covid pro podnikatele. Ti ale musí ručit směnkou, tedy svým majetkem, co si o tom myslíte?
Velice rizikové, protože pokud nebudou systémová opatření, jako je náhrada tržeb, nikdo neví, zda se firma rozjede stejným způsobem a zda nebude blokována nedostatkem peněz. V budoucnu tak může podnikatel přijít o všechno, co léta budoval.