Pohřeb Bushe

Bush bude mít státní pohřeb, zúčastní se ho i Trump

Pohřeb Bushe
Bush bude mít státní pohřeb, zúčastní se ho i Trump

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Zesnulý americký exprezident George Bush starší bude mít státní pohřeb ve washingtonské katedrále, kterého se zúčastní i současná hlava státu Donald Trump s manželkou Melanií. Oznámila to v sobotu mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Mluvčí zatím nesdělila nic bližšího k programu smutečního obřadu, ani jeho datum. Uvedla však, že Trump vyhlásí středu 5. prosince dnem státního smutku.

Jednačtyřicátý prezident Spojených států zemřel v pátek večer v Houstonu ve věku 94 let. V sobotu na jeho počest visí vlajky před americkými, ale například i britskými státními úřady na půl žerdi.

Detailní rozvrh smutečních obřadů zatím nebyl oficiálně zveřejněn, podle agentury AFP je už ale jasné, že se piety budou konat v Houstonu, ve Washingtonu, ale také v texaském městě College Station, kde sídlí Bushova prezidentská knihovna. Hlavním bodem smutečních ceremonií bude bohoslužba ve washingtonské Národní katedrále, které se zúčastní i prezident Trump a první dáma.

Podle agentury AFP se sice dalo očekávat, že Trump na pohřeb dorazí, ale přesto má tato zpráva určitou váhu s ohledem na to, že současný prezident a bývalý prezident Bush měli poněkud napjaté vztahy. Bushova rodina například kritizovala Trumpovu rétoriku během volební kampaně i jeho způsob řízení země. Letos zesnulý republikánský senátor John McCain si například kvůli výhradám vůči Trumpovi jeho účast na svém pohřbu výslovně nepřál.

V USA se naposledy konal státní pohřeb bývalého prezidenta v prosinci 2006, kdy se země loučila s Geraldem Fordem. O dva roky předtím se konalo poslední rozloučení s Ronaldem Reaganem.

,

1. prosince 2018