Policie dostane seznamy a bude chodit kontrolovat lidi v karanténě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policisté budou spolu s hygieniky kontrolovat dodržování covidových karantén a izolací. Seznamy bude policie dostávat od krajských hygienických stanic, po jednání vlády to uvedli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Hamáček řekl, že podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů. Ten už byl podle vicepremiéra vyřešen. Čísel k rozvolnění dosáhne podle Blatného Česko na konci dubna.
„Policie bude dostávat seznamy od krajských hygienických stanic a vykonávat intenzivní kontroly,“ uvedl Hamáček s dovětkem, že šíření nakažlivé nemoci je trestným činem. Podle Blatného dodržování základních pravidel včetně karantény a izolace významně pomůže k brzkém zrušení plošných opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru.
Vláda koncem února kvůli šíření mutací koronaviru, které jsou nakažlivější, prodloužila karanténu a izolaci z deseti dnů na dva týdny. Dvoutýdenní karanténa v Česku platila na začátku epidemie, v září se zkrátila na deset dnů, což platilo do poloviny února. Do karantény nemusí nyní ti, u nichž se v posledních třech měsících covid-19 už potvrdil. Od března do karantény nemusí ani lidé, kteří už byli očkováni oběma dávkami vakcíny a od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dnů. Musí mít certifikát o očkování nebo údaje musí být zapsány v centrálním systému a nesmí mít po kontaktu s nakaženým příznaky nemoci.
V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženými. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila. Pracovníci, kteří šli do karantény či izolace od začátku března, dostávají k náhradě mzdy či platu za den až 370 korun po 14 dnů. Celková částka s tímto bonusem nesmí přesáhnout 90 procent jejich průměrného výdělku. Náhradu i příspěvek poskytují zaměstnavatelé. Výdaje na bonus si odečtou od sociálních odvodů. První bonusy lidé podle správy dostanou po skončení měsíce, až se začnou vyplácet mzdy.
Podle údajů ministerstva práce lékaři za první dva březnové týdny vystavili 187 726 nových e-neschopenek. Z nich 52 336 bylo pro lidi v karanténě. Kolik neschopenek celkem se týkalo covidu, není ze statistiky jasné.
Čísla pro rozvolnění na konci dubna
Čísel pro rozvolnění současných vládních nařízení proti koronaviru by mělo Česko dosáhnout na konci dubna. Situace se podle vlády zlepšuje, ale je potřeba ještě vydržet. Podle prognóz by na konci dubna měly být zhruba čtyři tisíce nakažených lidí denně. V nemocnicích 3000 pacientů s covidem a 500 lidí na JIP. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
„Chci požádat o to, abychom společně vydrželi do konce, abychom tu křivku stlačili dolů a rychle dosáhli čísel, díky kterým budeme moct udělat kroky, na která všichni čekáme, například návrat dětí do škol nebo postupné rozvolňování. To nyní však není na pořadu dne, jakkoliv se ta situace zlepšuje,” řekl Hamáček s tím, že vláda požádá Sněmovnu o nouzový stav o dalších 30 dní.
Ministr vnitra mluvil také o tom, že uzavření okresů se ukázalo jako prospěšné. „Okresní uzávěra není zbytečná. Ministr zdravotnictví to je schopen dokumentovat na konkrétních příkladech a číslech. Nejvíce se situace zlepšila v okresech, kde jsme oznámili uzávěru jako první.“
„Je potřeba si uvědomit, že zhruba od poloviny ledna zde máme jinou epidemii. Virus se změnil, chová se jinak, je agresivnější a je schopen více překonávat naše opatření. Je to i vysvětlení toho, proč jsou v současné době platná nejpřísnější opatření. Je nesmírně dobře, že většina dodržuje opatření a díky tomu se situace začíná postupně lepšit. Není to důvod usnout na vavřínech, je to důvod vydržet. Když bude situace dále tak jak předpokládáme, potom z modelů, které používáme se dá odhadovat, že na konci dubna bychom se mohli dostat na čísla tří tisíc lidí v nemocnicích, pěti set lidí na JIP a kolem čtyř tisíc nových diagnóz denně,“ řekl Blatný. Právě hranice třech tisícovek lidí v nemocnicích je podle Hamáčka i Blatného hranice, kdy by se mohla nařízení začít rozvolňovat.