Kanaďané si budou moci legálně zahulit. Jako první z velkých zemí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Patrně novým svátkem se pro všechny milovníky marihuany stane 17. říjen. Právě v tento den se v Kanadě výrazně zliberalizuje držení marihuany a její užívání. Kanada se tak po Uruguayi stane druhou zemí, která marihuanu na celostátní úrovni legalizovala. O velkém dnu pro všechny huliče informovala kanadská televize CBS. Podle kanadských zákonů si občan každý starší 18 let bude moci marihuanu legálně koupit, v praxi to bude ve většině provincií od 19 let, kdy je v Kanadě legální si koupit alkohol.
Federální vláda totiž umožnila jednotlivým provinciím, aby si některá pravidla užívání mohla upravit podle svého. Lidé si tak mohou najednou koupit až 30 gramů nebo stejnou gramáž mít na veřejnosti. Zákony však nijak neomezují, kolik marihuany můžou mít Kanaďané u sebe doma.
Další otázkou spojenou s marihuanou je domácí pěstování. Kanaďané povolili pěstování až čtyř rostlin, provincie Quebec a Manitoba však domácí pěstování zakázaly. Další omezení se vztahují na prodej produktů z trávy. Kromě sušených rostlinek si Kanaďané mohou koupit konopné mazaní, semínka nebo marihuanové kapsle. Na další produkty z marihuany si budou muset Kanaďané ještě rok počkat.
Marihuanu si Kanaďané budou moci koupit v online obchodech, které zřizuje každá z kanadských provincií, nebo ve speciálních obchodech. Počet obchodů je však prozatím nízký, například na celou Britskou Kolumbii připadá pouze jediný, avšak do budoucna se počítá, že počet obchodů s postupem času poroste.
Stejně jako tabák nebo alkohol se ani marihuana nevyhne zdanění. Prozatím se počítá s daní 1 kanadský dolar za gram. Kanadská federální vláda z částky dostane čtvrtinu, zbytek dostane provincie, kde k prodeji došlo. Není to však jediná daň, další daně si mohou určit místní provinční orgány pro daně z prodeje.
Oficiální licenci pro pěstování marihuany má v Kanadě 120 jednotlivců a společností. Do distribuce marihuany budou zapojeny i provinční vlády (některé z nich se stanou jediným distributorem), které by měly kontrolovat ceny, aby byly konkurenceschopné vůči černému trhu, a aby producenti marihuany nezbankrotovali. Velmi striktní kontrole bude podrobena reklama. Přísná kontrola má vést k tomu, aby reklamě nebyli vystaveni nezletilí.
Kanaďané si však budou muset dát pozor, pokud budou cestovat do Spojených států. V Americe sice v posledních letech došlo v devíti státech k legalizaci konopí pro rekreační účely, avšak ve většině z nich to je nadále nelegální.