V lithiu se musí angažovat Diamo, říká Babiš. Záležitost chce osobně řešit
V projektu těžby lithia u Cínovce by se měl podle premiéra Andreje Babiše začít aktivně angažovat státní podnik Diamo. Babiš to v úterý řekl v reakci na pondělní informaci australské společnost European Metals Holdings (EMH), že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu.
Věc Babiš hodlá řešit s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou, kteří to podle něj mají v gesci. „Kontaktoval jsem pana Brabce s paní Novákovou a my si na to sedneme a konečně musíme donutit Diamo, aby začalo být aktivní, protože zatím s tím nic neudělali,“ řekl Babiš. Od Diama premiér očekává, že přijde s projektem, „kde si to skutečně převezme stát“.
Firma EHM sdělila, že dostala povolení k zahájení komplexního průzkumného takzvaného diamantového vrtání u 13 vrtů. Diamantové vrtání se používá v případě, že těžařské firmy chtějí prozkoumat obsah ložisek ve velmi tvrdých horninách.
Česká vláda loni krátce před volbami podepsala s EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. EMH má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.
Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.