PÁD VESMÍRNÉ STANICE

Čínská vesmírná stanice padá k Zemi. Vědci neví kam dopadne

PÁD VESMÍRNÉ STANICE
Čínská vesmírná stanice padá k Zemi. Vědci neví kam dopadne

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čínská vesmírná stanice Tiangong-1, zvaná též Nebeský palác, se řítí k Zemi a její trosky by mohli po průletu atmosférou dopadnout v rozptylu tisíců kilometrů. Zřítit by se měla v rozmezí několika příštích týdnů.

Čína ztratila kontrolu nad stanicí už v roce 2016, pět let poté, co se díky ní stala teprve třetí zemí v historii po USA a Rusku, která operuje na orbitě s vesmírnou stanicí. Její dopad odhadují experti z Evropské vesmírné agentury zhruba na poslední týden v březnu.

Pozice „Nebeského paláce“ na orbitě umožňuje expertům alespoň přibližně předvídat oblasti dopadu, které nyní čítají rozsáhlé části Ameriky, Číny, Afriky, Austrálie i pevninské Evropy. Problémem je především neznalost složení a nákladu, který stanice nese. „Abychom mohli dát jakékoliv použitelné prohlášení k tomu, jaké části stanice mohou přežít (průlet atmosférou), museli bychom vědět, co je uvnitř,“ uvedl pro Guardian analytik Evropské vesmírné agentury Stijn Lemmens. Tyto informace, které nezveřejnili, mají podle něj pouze Číňané.

Americká agentura Aerospace však uklidňuje, že šance na zasažení a zranění populace je velmi malá. „Když zvážíme scénář s tou nejnešťastnější lokací, šance, že někoho konkrétního (například vás) trefí trosky z Tiangongu-1 je asi milionkrát menší, než pravděpodobnost výhry jackpotu v loterii.‘‘

V historii vesmírných letů není podle agentury znám jediný případ, kdy by padající trosky do atmosféry ublížili někomu na Zemi. Je znám jenom jeden případ ženy, kterou zasáhl kus trosek, ale nezpůsobily ji žádné zranění.

, zd

12. března 2018